ČSSD po prvním kole o šanci ovládnout Senát nepřišla

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Opoziční ČSSD má šanci splnit svoje předsevzetí a získat v letošních senátních volbách nadpoloviční většinu v horní komoře parlamentu. To by jí umožnilo ztížit prosazování záměrů pravostředové vlády, která se naopak opírá o většinu ve sněmovně.

Stejně tak ale i strany vládní koalice si mohou většinu v Senátu udržet, jejich kandidáti by ale museli vyhrát ve všech 21 obvodech, kde postoupili. O tom, kdo bude mít v Senátu navrch, tak voliči rozhodnou příští pátek a sobotu. 

Sociální demokraté mají šanci ve 22 z celkových 27 obvodů a ve 12 dokonce první kolo vyhráli. Právě tolik senátorů potřebují k tomu, aby měli v Senátu sami většinu, deset nových by potřebovali, aby měli většinu s komunisty.

Žádný z jejich 29 senátorů, z nichž 23 bylo zvoleno díky drtivému vítězství sociální demokracie před dvěma lety, totiž letos mandát obhajovat nemusí a letos by mohli v jednaosmdesátičlenném Senátu získat dohromady 51 senátorů. 

ODS zaznamenala překvapivý úspěch

Truchlit zatím nemusí ani ODS, jejíž zástupci postoupili v 19 obvodech. Občanští demokraté, kteří obhajují 18 mandátů, by tak dohromady se stávajícími členy horní komory mohli mít znovu 36 senátorů.

O čtyři křesla budou bojovat s kandidáty TOP 09, kteří uspěli celkem v pěti obvodech a po volbách jich bude v Senátu dohromady osm. Znamená to, že o jedno křeslo v horní komoře už nyní přišli. Věci veřejné by mohly získat svého prvního senátora, vzhledem k očekávání strany s ohledem na její výsledek ve sněmovních volbách to ale za úspěch nelze dost dobře považovat. 

Debakl pro komunisty

Debaklem jsou volby pro komunisty, kteří jeden mandát obhajovali, avšak neúspěšně. Ani jeden z jejích kandidátů se do finále nedostal. KSČM tak zůstanou dva senátoři a vlastního senátorského klubu se tak ani po 16 letech existence horní komory strana nedočká.

Lépe jsou na tom lidovci, kteří také obhajovali jedno křeslo a do finálových duelů se dostali ve třech obvodech. Pokud alespoň ve dvou vyhrají, budou moci obnovit svůj senátorský klub, o který loni přišli po rozkolu s TOP 09. Nováčky v Senátu by se mohlo stát sdružení Severočeši.cz a Nestraníci, ve druhém kole mají celkem tři kandidáty. 

ČSSD možná bude mít šanci blokovat vládní návrhy

Letošní senátní i komunální volby jsou považovány za první vážnější test koaliční vlády ODS, TOP 09 a VV. Vláda po svém zformování v létě ohlásila program úspor, na který již odbory reagovaly demonstrací. Úspory se mají dotknout všech skupin obyvatelstva. Někteří politologové připustili, že jedním z důsledků je příchod většího množství levicově orientovaných voličů k urnám - proto podle nich má ČSSD šanci na úspěch. 

Pokud by se sociální demokracii a jejím případným politickým spojencům podařilo ovládnout Senát, mohla by minimálně blokovat a zpomalovat prosazování vládních reformních zákonů. Zcela zabránit jejich přijetí by ale nemohla. Vládní koalice ODS, TOP 09 a VV má totiž ve dvousetčlenné sněmovně 118 hlasů, což je pohodlná většina pro přehlasování návrhů a změn v zákonech, které by případný levicově zabarvený Senát mohl prosazovat. 

Levice by se nicméně mohla díky eventuální většině v horní komoře také zviditelnit na politické scéně. ČSSD by nepochybně usilovala o křeslo předsedy horní komory, čímž by se její zástupce po zhruba půl roce opět ocitl mezi čtyřmi nejvyššími ústavními činiteli státu. Bylo by to navíc poprvé v historii horní komory, kdy by ji vedl zástupce levicové strany.

Tagy: Senát ČR

Zdroje: ČTK