Vládu možná nesestavím já, připouští Babiš

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 9. 4. 2018 20:01) - Aktuality autor: šar

Andrej Babiš (ANO) bude akceptovat, pokud prezident Miloš Zeman pověří sestavením vlády někoho jiného z hnutí ANO. Premiér v demisi to řekl v rozhovoru pro pondělní Lidové noviny. Dodal ale, že od prezidenta takový krok neočekává.

Premiér v demisi Andrej Babiš

Premiér v demisi Andrej Babiš,zdroj: TONDA TRAN / CNC / Profimedia

O sestavování vlády bude Babiš se Zemanem jednat v úterý na schůzce v Lánech. "Když mi řekne, že chce pověřit Richarda Brabce, budu to respektovat," řekl premiér Lidovým novinám. Babiš ale nepředpokládá, že hlava státu s takovým návrhem přijde. "Prezident drží slovo, dal mi slib a čas do konce června," uvedl premiér v demisi.

Prezident republiky pověřil Babiše sestavením kabinetu po loňských říjnových volbách, ve kterých jeho hnutí získalo nejvíc hlasů. Babiš vytvořil jednobarevnou menšinovou vládu, která v polovině ledna nezískala důvěru sněmovny. Prezident poté pověřil Babiše jednáním o vzniku nového kabinetu, přičemž premiérovi dal dostatek času do léta.

Významnou překážkou v dosavadních jednáních o podpoře druhé Babišovy vlády je premiérovo trestní stíhání v dotační kauze Čapí hnízdo. Možnost, že by nestanul v čele nové vlády, Babiš dosud odmítal. Koncem února řekl, že bude jediným kandidátem ANO na premiéra "až do smrti".

Poté co minulý čtvrtek zkrachovalo jednání o možné vládní spolupráci ANO a ČSSD, prohlásil Babiš, že pro jeho další postup při sestavování vlády bude zásadní stanovisko prezidenta republiky. "A samozřejmě je taky zásadní názor našeho poslaneckého klubu," dodal Babiš. Hnutí ANO dosud nárok svého předsedy na premiérský post podporovalo.

Budou předčasné volby? 

Zeman dlouhodobě odmítá předčasné volby, pro řadu sněmovních stran by se ale mohlo jednat o přijatelnější variantu, než kdyby se hlava státu podobně jako v roce 2013 rozhodla jmenovat úřednický kabinet.

Rusnokova vláda v srpnu 2013 nedostala důvěru sněmovny, ale v demisi vedla zemi až do ledna následujícího roku, kdy ji nahradila vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Proti novému hlasování hovoří u většiny stran nákladnost předvolební kampaně i fakt, že by některé subjekty mohly ve volbách oslabit. Značným rizikem by byly brzké volby především pro strany, které loni na podzim jen těsně překročily potřebnou pětiprocentní hranici.

Zeman v únoru na sjezdu ČSSD doporučil variantu spolupráce ANO, ČSSD a KSČM, i když sociální demokracie by podle něj neměla vysílat do Strakovy akademie své ministry. ANO po volbách řadu hlasování ve Sněmovně zvládá díky podpoře KSČM a hnutí Svoboda a přímá demokracie.

Opozice v té souvislosti hovoří o tom, že na tomto půdorysu již fakticky koalice funguje. Kvůli snaze o proevropský profil kabinetu se však Babiš zdráhá o SPD Tomia Okamury opřít důvěru kabinetu.

Tagy: Pražský hrad Česko domácí český premiér česká vláda český prezident česká politika

Zdroje: ČTK