Česku vládne politická deprese. Klesá důvěra v prezidenta i vládu

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Pouze 18 procent Čechů je spokojeno se současnou politickou situací v zemi. Ukázal to výsledky výzkumu veřejného mínění Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Pokles důvěry zažívají všechny politické instituce v zemi. Zatímco prezidenta pozitivně hodnotí 50 procent lidí, kabinet Andreje Babiše se těší důvěře 35 procent. Mírný pokles postihl i hejtmany.

Premiér v demisi Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman

Premiér v demisi Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman,zdroj: Jakub Poláček / CNC / Profimedia

Nejvíc lidí dál věří starostům (63 procent) a obecním zastupitelstvům (62 procent). Krajským zastupitelům věří 45 procent Čechů, Senát je nyní důvěryhodný pro 32 procent účastníků průzkumu. Nejhůře je na tom Poslanecká sněmovna, důvěřuje jí jen 27 procent oslovených, což je o pět procentních bodů méně než v březnu.

Oproti loňskému březnu si prezident pohoršil o pět procentních bodů. Naopak krajská zastupitelstva si za uplynulý rok polepšila o sedm procentních bodů a senátoři o čtyři procentní body. Důvěra v ostatní instituce se v meziročním srovnání výrazně nezměnila.

S politickou situací je nyní spokojeno jen 18 procent občanů, 30 procent není spokojeno, ani nespokojeno a téměř polovina lidí (49 procent) vyjádřilo nespokojenost. V porovnání s únorem vzrostl podíl nespokojených o šest procentních bodů. Oproti loňskému květnu, kdy vrcholila vládní krize, ovšem nespokojenost s politickou situací klesla o 18 procentních bodů. Aktuální výsledek je srovnatelný s tím, jak politickou situaci veřejnost hodnotila před rokem, uvedli analytici CVVM.

Tagy: Česko domácí CVVM česká vláda český prezident česká politika společnost a veřejné mínění vědecký výzkum a studie

Zdroje: ČTK