Dnes je úterý 1. prosince 2020., Svátek má Iva
Počasí dnes -1°C Polojasno

Vláda prý chce zlikvidovat autory i nakladatele, výzva "Na obranu knih" se šíří internetem

Vláda prý chce zlikvidovat autory i nakladatele, výzva "Na obranu knih" se šíří internetem
zdroj: Archiv

Proti plánu daňové reformy ekonomických ministrů vystoupil Svaz českých knihkupců a nakladatelů, který vydal Výzvu na obranu knih, kterou předloží vládě a českému parlamentu. Text i podpisové archy jsou dispozici na webových stránkách www.sckn.cz a svazových stránkách na Facebooku.

„Rádi bychom s největším možným důrazem upozornili, že zvýšení sazby DPH na knihy povede k devastaci knižního trhu, k likvidaci nakladatelů, kteří vydávají i nekomerční literaturu, i ke snížení dostupnosti knih pro veřejnost,“ konstatovali  nakladatelé Martin Vopěnka, Michal Rybka a Pavel Nýč, kteří připravili k porovnání i detailní přehled DPH.

Směřujeme k Albánii?

Průměr DPH na knihy ve vyspělých evropských zemích je mezi 5 až 6 procenty. Se započítáním všech zemí EU 7,6 procent. U nás je DPH na knihy v současnosti 10 procent, ale vláda zamýšlí zvýšit sazbu na 19 procent.

Tímto v historii bezprecedentním skokem se propadneme téměř až na samotné dno Evropy. Přiblížíme se Bulharsku nebo Albánii, kde je sazba na knihy 20 procent? Půjde naše země západoevropskou, anebo bulharskou cestou?

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,190 26,270
USD 21,960 22,080
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma