Dnes je neděle 28. února 2021., Svátek má Lumír
Počasí dnes 0°C Polojasno

Vláda prý chce zlikvidovat autory i nakladatele, výzva "Na obranu knih" se šíří internetem

Vláda prý chce zlikvidovat autory i nakladatele, výzva "Na obranu knih" se šíří internetem
zdroj: Tisková zpráva

Proti plánu daňové reformy ekonomických ministrů vystoupil Svaz českých knihkupců a nakladatelů, který vydal Výzvu na obranu knih, kterou předloží vládě a českému parlamentu. Text i podpisové archy jsou dispozici na webových stránkách www.sckn.cz a svazových stránkách na Facebooku.

„Rádi bychom s největším možným důrazem upozornili, že zvýšení sazby DPH na knihy povede k devastaci knižního trhu, k likvidaci nakladatelů, kteří vydávají i nekomerční literaturu, i ke snížení dostupnosti knih pro veřejnost,“ konstatovali  nakladatelé Martin Vopěnka, Michal Rybka a Pavel Nýč, kteří připravili k porovnání i detailní přehled DPH.

Směřujeme k Albánii?

Průměr DPH na knihy ve vyspělých evropských zemích je mezi 5 až 6 procenty. Se započítáním všech zemí EU 7,6 procent. U nás je DPH na knihy v současnosti 10 procent, ale vláda zamýšlí zvýšit sazbu na 19 procent.

Tímto v historii bezprecedentním skokem se propadneme téměř až na samotné dno Evropy. Přiblížíme se Bulharsku nebo Albánii, kde je sazba na knihy 20 procent? Půjde naše země západoevropskou, anebo bulharskou cestou?

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,090 26,190
USD 21,610 21,730
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma