Dnes je pondělí 27. května 2024., Svátek má Valdemar
Počasí dnes 23°C Polojasno

Aktualizováno: Vláda dle Středuly ukazuje v krizi trestuhodnou nečinnost, ANO žádá mimořádnou schůzi

Aktualizováno: Vláda dle Středuly ukazuje v krizi trestuhodnou nečinnost, ANO žádá mimořádnou schůzi
Josef Středula | zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Odborový předák a prezidentský kandidát Josef Středula otevřeným dopisem adresovaným premiérovi Petru Fialovi (ODS) vyzval vládu, aby okamžitě začala řešit energetickou krizi. Kvůli inflaci, rostoucím cenám energií a zároveň liknavosti vlády podle něj ve společnosti roste nervozita a nejistota a na podzim by se situace mohla dramatizovat. Opoziční hnutí ANO požádalo kvůli energetické krizi o svolání mimořádné sněmovní schůze.

„Spojme se a společně žádejme okamžité vládní řešení, protože všechny v této zemi teď spojuje jeden problém, a to jsou vysoké ceny energií,“ vyzval firemní svazy, hospodářské komory, spolky a odborové organizace ke spolupráci na řešení situace, která podle něj ohrožuje obyvatele i firmy. Středula v Ostravě novinářům řekl, že už požádal prezidenta Miloše Zemana o schůzku, na jejímž termínu se pracuje, a o schůzku požádá také členy Poslanecké sněmovny.

„Vaše vláda ukazuje trestuhodnou nečinnost a předsednictví v EU nemůže být výmluvou žalostného stavu podpory lidí a firem uprostřed největší krize posledních let. Vaše vláda musí konat a nejlépe podle slibu, který jste dal lidem ve svém televizním projevu z června tohoto roku, kde jste řekl, že vláda nenechá nikoho padnout, a nabídl jste pomocnou ruku. Kde je ta pomocná ruka?“ napsal Středula v dopise premiérovi.

Vláda má podle něj stále ještě dostatečný prostor pro to, aby konala. Do konce září by navíc měla předložit návrh zákona o státním rozpočtu. „Pokud tam nebude zohledněna tato situace, tak ten problém je ještě větší. Tento časový úsek bude jeden z nejtěžších a potom následně do konce roku v souvislosti třeba s koncem fixovaných cen, nové úhrady, nové zálohy a promítnutí těch cen do cen finálních výrobků, to si myslím, že může být spouštěcí mechanismus neklidu v České republice,“ řekl Středula.

Vláda má podle něj k dispozici řadu nástrojů, které může okamžitě použít, aby zmírnila dopady současné situace. Středula řekl, že premiér by měl aktivizovat všechna ministerstva, kterých se to týká - od ministerstva práce a sociálních věcí, průmyslu, ministerstva pro místní rozvoj až po ministerstvo životního prostředí. „Je to o aktivaci zdrojů, je to o skutečných programech pomoci,“ řekl Středula.

Pomoci podle něj potřebují hlavně firmy, které mají obrovské problémy a hrozí jim, že budou muset zavřít, protože kvůli vysokým cenám a žádné podpoře státu přicházejí o zakázky. „Je to skutečně o cenách. Pan premiér zatím nepoužil ani zákon o cenách, který nabízí možnost regulování cen. Ne zastropování, ale tam, kde dochází k vysokým ziskům, tak jejich přirozenou regulaci a držení inflace na uzdě. Jiné země to udělaly, mají inflaci o deset procentních bodů i více nižší,“ řekl Středula.

V tom, že vystupuje jako odborový předák a zároveň kandidát na prezidenta, nevidí střet zájmů. „Myslím, že naopak. Jestliže hájíte 30 let zájmy poctivých, tak v tom my hájíme stejně tak zájmy podnikatelů jako poctivých zaměstnanců. A jestliže nebude ekonomika v pořádku, tak země bude mít obrovské problémy. A v tomto je ten zájem úplně shodný. Myslím, že každý z prezidentských kandidátů by tento ohled měl zhodnotit v budoucí kandidatuře, protože pokud to nezohlední, tak tím pádem zřejmě nepochopil, co se v České republice děje,“ řekl Středula.

K debatě o energetické krizi se poslanci sejdou z podnětu ANO 26. srpna

K debatě o řešení energetické krize nebo zdražování se poslanci sejdou v pátek 26. srpna. Mimořádnou schůzi svolala na základě dnešního podnětu poslanců opozičního hnutí ANO předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), řekl její mluvčí Martin Churavý. Ve stejný den poslanci projednají na řádné schůzi vládní předlohu o snížení plateb za státní pojištěnce do systému zdravotního pojištění, kterou vetoval prezident Miloš Zeman. Mimořádnou schůzi svolanou z podnětu ANO poslanci zahájí krátce po jejím skončení. Schůzi podpořili podpisy také poslanci hnutí SPD.

„Vláda už konečně musí lidem jasně říct, jak bude v následujících měsících řešit ceny energií a zdražování. Chceme se ptát, jestli má vláda nějaký plán, protože zatím to vypadá, že žádný neexistuje,“ zdůvodnila podnět předsedkyně poslanecké frakce hnutí Alena Schillerová. V návrhu programu není žádný zákon. Poslanci by měli obecně diskutovat o „strategii vlády pro řešení energetické krize, zdražování a hrozby rostoucí nezaměstnanosti“.

Hnutí ANO v souvislosti se zdražením plynu a elektřiny už dříve podalo návrh na snížení daně z přidané hodnoty na jejich dodání. Další předlohy poslanců hnutí se týkaly přesměrování části výnosu z prodejů emisních povolenek na zmírnění sociálních dopadů vysokých cen energií a zavedení kompenzací domácnostem za část regulované ceny elektřiny. Vláda Petra Fialy (ODS) s plošnou pomocí nesouhlasila. Mimo jiné zvýšila příspěvky na bydlení a rozšířila okruh příjemců, kteří na ně dosáhnou. 

Nyní kabinet chystá takzvaný úsporný tarif na energie. Další pomoc, kterou domácnosti od státu obdrží, představuje odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje, které v účtech za elektřinu platí každý. „Podle renomovaného institutu Bruegel je pomoc naší vlády v energetické krizi druhá nejnižší v Evropě a i ten mnohokrát omílaný energetický tarif zatím nikdo neviděl,“ uvedla Schillerová.

Podnět ke svolání mimořádné schůze musí podepsat nejméně 40 poslanců. Poslanecký klub ANO má 72 členů a jako jediný nepotřebuje k vyvolání zvláštního jednání dolní komory pomoc poslanců jiných frakcí. Svolání schůze podpořili podpisy také poslanci hnutí SPD, sdělila mluvčí hnutí Barbora Šťastná.

Schůze se nakonec ale nemusí vůbec uskutečnit, pokud sněmovna návrh programu koaliční většinou zamítne. Vládní tábor takovým způsobem postupoval dosud při všech opozičních pokusech o mimořádné schůze, a to i k cenám energií. Navzdory tomu se ale ještě před hlasováním o návrhu programu otevře prostor pro debatu, v níž mohou vystoupit jen řečníci s přednostním právem.

Zdroje: