Prahou prošel pochod romské hrdosti Roma Pride

- Aktuality autor: Vojtěch Varyš

Prahou v sobotu prošel pochod romské hrdosti Roma Pride 2014. S Romy se ho účastnily jejich přátelé z většinového etnika. Zhruba dvě stovky lidí došlo ze Staroměstského náměstí přes Karlův most do kostela Pražského Jezulátka, kde se společně pomodlili za smíření.

Pochody romské hrdosti se konaly v 15 evropských zemích

Pochody romské hrdosti se konaly v 15 evropských zemích,zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Pořadatelé chtěli oslavit romskou kulturu a identitu a přitáhnout pozornost veřejnosti k tématům, jako je existence prasečí velkofarmy v místech genocidy Romů v Letech v okrese Písek. Pochody romské hrdosti se o víkendu konají v 15 evropských zemích.

Lidé v průvodu nesli romské vlajky a transparenty s nápisy Černí, bílí, spojme síly - V jednotě je síla - Romská hrdost - Konec ghet - Chceme školy pro všechny. 

Hlavním mottem třetího ročníku pochodu jsou podle jedné z organizátorek Ivanky Mariposy Čonkové města bez rasismu a školy pro všechny děti. Romové chtějí být součástí české společnosti. "Vidí celá Evropa, že anticiganismus v ČR je problém. Je potřeba přestat lidi segregovat," prohlásila. Podle ní je nutné pracovat na tom, aby se majoritní společnost pro Romy otevřela. "Jsme hrdí Romové, kteří mají místo v Čechách a tady na Zemi," dodala.

"Jsme tady společně, bílí, černí, a to je správně," zaznělo v projevech. Zástupci Romů z celé republiky poděkovali přítomným, že svou účastí na dnešní akci dali najevo, že nebudou tolerovat žádnou formu rasismu. "Dokud nebude zničen prasečák postavený na místě holokaustu, nebude v této zemi tolerance," řekli.

Tagy: Romové demonstrace pochod

Zdroje: ČTK