Dnes je pátek 9. prosince 2022., Svátek má Vratislav
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Vítězství bez protikandidáta: TOP 09 povede další dva roky Pekarová Adamová

Vítězství bez protikandidáta: TOP 09 povede další dva roky Pekarová Adamová
Markéta Pekarová Adamová | zdroj: Ladislav Křivan / MAFRA / Profimedia

Předsedkyní TOP 09 bude i další dva roky Markéta Pekarová Adamová, na sněmu v Praze dnes ve volbě získala 163 ze 176 hlasů. Dovedla stranu k účasti do vlády, když se TOP 09 stala součástí koalice Spolu (s ODS a KDU-ČSL), která zvítězila v říjnových sněmovních volbách.

Část delegátů hlasovala na dálku, sněmu se kvůli zhoršené epidemické situaci osobně účastní jen tři desítky delegátů.

TOP 09 bude mít v příští vládě ministra zdravotnictví a zároveň vicepremiéra, kterým se stane Vlastimil Válek, a ministryni pro vědu a výzkum, kterou bude Helena Langšádlová. Pekarová Adamová, která se stala předsedkyní Poslanecké sněmovny, oběma vyjádřila podporu. „Jednoduché to nebude, všichni to víme. Očekávání jsou obrovská, nechceme je zklamat,“ poznamenala. Stejně jako už před tím čestný předseda Karel Schwarzenberg vyzvala k tomu, aby se zástupci TOP 09 nebáli dělat odvážná rozhodnutí, která ale budou muset pečlivě vysvětlovat občanům a naslouchat veřejnosti, aby neopakovali chyby z minulosti. "Nelze dělat politiku, která je jenom líbivá a populární," uvedla Pekarová Adamová. Podle ní lidé vědí, jaká je situace a že ji není možné "lakovat na růžovo a chodit kolem horké kaše".

Šéfka strany v kandidátském projevu také řekla, že budoucí vláda bude muset řešit krizi ve zdravotnictví, energetice, klimatu i krizi důvěry lidí ve stát. Kabinet podle ní převezme „vybrakovanou“ státní kasu. Uvedla, že by české předsednictví v EU, kterého se země ujme 1. července 2022, mělo zdůraznit havlovskou diplomacii a podporu běloruské opozici. Pekarová Adamová vyzvala k soudržnosti a k tomu, aby straníci více své kroky vysvětlovali veřejnosti.

Řekla, že strana nepřichází vládnout, ale spravovat ČR. Cílem má podle ní být předat zemi dalším vládám v co nejlepší kondici. TOP 09 by měla i v komunálních volbách a volbách do části Senátu v příštím roce navázat na spolupráci v koalici Spolu.

Prvním místopředsedou se stal opět Czernin, neměl protikandidáta

Prvním místopředsedou TOP 09 se stal opět senátor Tomáš Czernin. Neměl protikandidáta, získal na sněmu 170 ze 177 hlasů delegátů, tedy o něco více než Pekarová Adamová. Czernin jí podobně jako při jejich prvním zvolení před dvěma lety slíbil „krýt záda“ a být její oporou a svým jménem hájit čistý štít strany.

Czernin, který je také místopředsedou společného senátorského klubu ODS a TOP 09, se chce rovněž soustředit na opětovné posílení početního zastoupení strany v Senátu. „Budeme se snažit na půdorysu Spolu (volební koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) oslovit většinu voličů a udržet Senát v rukou konzervativní, demokratické a proevropské většiny,“ řekl delegátům. Prověrkou kondice strany budou i souběžné komunální volby v příštím roce, v nichž chce Czernin také pomoci.

Staronový zástupce Pekarové Adamové varoval před zpychnutím z toho, že se strana po osmi letech znovu stala vládním uskupením. „Nemysleme si, že máme sklizeno a zavařeno,“ uvedl. Podle něj účast na vedení státu zodpovědná, ale také zrádná. „Nenechme se zmámit pocitem důležitosti a nenahraditelnosti. Nesmí se z nás stát banda papalášů, kteří se vozí autem s majáčkem, s ochrankou chodí i na záchod a zákony pro ně platí jenom občas,“ řekl Czernin.

Výsledek sněmovních voleb umožňuje podle Czernina všem demokratům složit reparát. „Už se nesmíme nechat oblbnout populisty a už nedovolit extremistům ovládat společenskou debatu,“ uvedl Czernin. „Osm let jsme kritizovali, varovali a vyzývali ke změně. Dnes musíme dokázat, že to nebyla jenom slova. Chovejme se s úctou k člověku, hajme jeho práva a svobodu, respektujme demokracii a zákonnost. Když budeme lidem říkat pravdu, ač bude tvrdá a nepříjemná, pochopí to. A pokud ne, zůstane nám sebeúcta poctivého člověka,“ dodal.

Loni a předloni strana vykázala zisk přes osm milionů korun, letos byla podle údajů ke konci září ve ztrátě 5,5 milionu korun. Vliv na to měly náklady na sněmovní volby. TOP 09 měla k pátku 2527 členů, za poslední dva roky se velikost členské základny výrazně nezměnila.

Místopředsedy TOP 09 se znovu stali poslanci Jan Jakob a Vlastimil Válek spolu se senátorem Herbertem Paverou. Novým místopředsedou byl zvolen další poslanec Michal Kučera z Ústeckého kraje. Šéf karlovarské krajské organizace strany Lukáš Otys funkci místopředsedy neobhájil. Europoslanec a pražský zastupitel TOP 09 Jiří Pospíšil se na sněmu vzdal nominace, chce se soustředit na komunální volby v Praze v příštím roce.

Delegáti zvolili také dalších sedm členů předsednictva, dosud jich bylo o dva méně. Zvoleni byli dosavadní členové Radovan Auer a Ondřej Kolář. Doplnil je předseda krajské organizace na Vysočině Jiří Blažek, místostarosta Prahy 11 Jakub Lepš, člen královéhradecké buňky Lukáš Řádek, šéf plzeňské organizace a náměstek primátora Plzně Michal Vozobule a liberecký krajský předseda Martin Choust.

Zdroje: