Věrně slouží lovcům, umírají s přelámanýma nohama

MAGAZÍN - Magazín autor: red

Dokážou běžet rychlostí až devadesát kilometrů za hodinu a díky věrnosti svým pánům se poctivě vrátí s kořistí. Pro španělské lovce jsou tak chrti nepostradatelným pomocníkem. Místo odměny se jim ale na konci lovecké sezony dostane krutého mučení. Majitelé jim lámou nohy, vláčí je za autem a věší na stromy. To aby odhozená zvířata po jejich ponechání vlastnímu osudu psí láska nedovedla zpět do - byť krutého - domova. 

Španělští lovci stále ještě legálně používají k lovu chrty. Když splní svou úlohu, nechají je svému osudu. V tom lepším případě

Španělští lovci stále ještě legálně používají k lovu chrty. Když splní svou úlohu, nechají je svému osudu. V tom lepším případě,zdroj: Profimedia.cz

Ve Španělsku je jejich majitelé nechávali hladovět, bili je a týrali. Mimo, Renata a 30 dalších chrtů galgo přijeli do Francie nedaleko Troyes, aby tam byli adoptováni a ošetřeni. Vyjeli ze Sevilly a nyní začínají nový život díky sdružení Chrti bez hranic, které vede Odile Brochotová. Ve studeném hangáru zahřívají dobrovolníci z tohoto sdružení se sídlem ve Villette-sur-Aube vystrašené chrty pomocí pokrývek, krmí je a hladí.

Španělsko je jednou z mála zemí Evropské unie, která povoluje lov s pomocí chrtů, galgos nebo podencos, kteří dokážou běhat rychlostí až 90 kilometrů v hodině, usmrtit a donést zajíce. Ve Francii je tento lov zakázaný od roku 1844.

Koncem lovné sezony, která trvá od listopadu do února, se mnozí z galgueros, majitelů těchto psů, kteří je nechávají masově a bez jakékoli kontroly rozmnožovat, svých zvířat zbavují. "V tom lepším případě je ponechají vlastnímu osudu, v tom horším chrti pomalu a bolestivě umírají, řekla agentuře AFP Brochotová. "Věší je na stromy, lámou jim nohy, aby se nevraceli, smýkají je za autem," vysvětluje.

Demonstrace nepomáhají

Ve Španělsku a v Evropě lidé pravidelně demonstrují proti týrání těchto psů. Ty, kteří byli ponecháni osudu, přivádějí do obecních útulků. Mnozí jsou po několika dnech usmrceni injekcí.

Před příjezdem do Francie se o chrty stará a operuje je Nadace Benjamina Mehnerta. Založena byla v roce 2010 v provincii Sevilla a k dispozici má kliniku a útulek pro 450 psů.

Z těch, kteří přijeli do Francie, je jen desítka určena k adopci. Mají na krku červený obojek.

Veterinářka Maryline Bourcetová kontroluje zdravotní stav zvířat. "Zjišťuji, zda jsou očkováni proti vzteklině, zda nemají parazity. Pokud se ukáže, že tomu tak je, jsou léčeni," říká. "Galgo je citlivý, odolný, přítulný. Je to vhodný pes do rodiny," dodává.

Sophie Van Wijková drží Amadoru na vodítku. Tento černobílý chrt má za sebou trudnou minulost. "Amadora měla zlomenou pravou zadní nohu. Uzdravila se," říká.

Hledají jim domov i za hranicemi

Amadora strávila přes rok ve španělském útulku. Někteří psi tam ale jsou i několik let.

Renata má zase obvaz na tlapce. V Seville jí operovali zlomeninu. Brigitte Gervaisová bude adoptovat Mima, čímž mu dá novou šanci.

Odile Brochotová jezdí po Francii, Belgii a Švýcarsku, aby našla domov pro zvířata, jež si prošla peklem. Podařilo se již umístit více než 1200 chrtů za skromnou částku 277 eur (přes 7000 Kč) za jedno zvíře.

Podobně jako u tuleních mláďat je rovněž osud chrtů pro Brigitte Bardotovou naléhavým bojem. Bardotová předsedá nadaci na ochranu zvířat, která nese její jméno. "Státní úřady, vláda i španělský král ten boj podceňují," stěžuje si bývalá herečka, která už má sama 11 psů. "Jakmile budu mít možnost, vezmu si chrta, protože je miluju," říká.

Tagy: Španělsko zahraničí týrání zvířat zvířata a příroda mučení a týrání lov a myslivost

Zdroje: ČTK,AFP