Dnes je středa 8. února 2023., Svátek má Milada
Počasí dnes -8°C Skoro jasno

Velvyslanec Stropnický se sešel s proruským aktivistou, Bartošek žádá jeho rezignaci

Velvyslanec Stropnický se sešel s proruským aktivistou, Bartošek žádá jeho rezignaci
Martin Stropnický a Žarko Jovanovič | zdroj: twitter.com/honzabartosek

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) kritizuje velvyslance v Izraeli Martina Stropnického za setkání s proruským aktivistou Žarkem Jovanovičem. Na twitteru dnes uvedl, že takovou návštěvu považuje za vážné pochybení velvyslance a o dalším postupu rozhodne příští týden.

Fotografie ze setkání Stropnického s delegací vedenou poslancem SPD Janem Hrnčířem sdílel předtím místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). Jedinou možností je podle něj neprodlená rezignace Stropnického. Velvyslanec Deníku N řekl, že neověřoval minulost a aktivity své návštěvy a nemůže mít přehled o dezinformační scéně v Česku.

„Přijetí takové návštěvy považuji za vážné pochybení pana velvyslance. Jeho úkolem je svědomitě reprezentovat českou diplomacii, což je rozhodně v rozporu s tím, že se setkává a fotografuje s čelními představiteli proruské dezinformační scény,“ uvedl Lipavský. Doplnil, že požádal o detailní zápis včetně toho, proč přijal delegaci v tomto složení. „Na základě toho rozhodnu příští týden o dalším postupu,“ napsal.

Hrnčíř prohlásil, že byl v Izraeli se svým asistentem a s několika podnikateli, kteří přiletěli po vlastní ose. „Nebyla to žádná oficiální cesta,“ řekl ČTK. Poznamenal, že dopředu nevěděl, že v Izraeli s nimi bude i Jovanovič, který, jak se ukázalo, měl cestu dokumentovat. Návštěvu u velvyslance Hrnčíř označil za zdvořilostní, Jovanovič u samotného jednání podle něho nebyl. „Při odchodu se u dveří s panem velvyslancem vyfotil,“ řekl. Poslance, jak podotkl, mrzí, že Stropnický má kvůli tomu potíže. Podnikatelé se při setkání s velvyslancem ptali na možnosti investic v Izraeli a na to, co na tamním trhu chybí, dodal.

Bartošek předtím uvedl, že Stropnický hostil předního českého dezinformátora. „Prosím ministra Lipavského o prošetření návštěvy a vyvození jasných důsledků. Martin Stropnický není žádný neználek, dle mě je jedinou možností neprodlená rezignace. Svým jednáním poškozuje reputaci ČR!“ napsal.

Stropnický Deníku N řekl, že minulost a aktivity své návštěvy a toho, s kým se při ní fotí, předem neověřoval. „Nemohu mít přehled o tom, kdo působí v dezinformační sféře u nás,“ řekl. Stropnický dodal, že při návštěvách se chce fotit každý, je na to zvyklý. Deník N Jovanoviče řadí mezi klíčové postavy dezinformační scény, je podle něj známý svými proruskými postoji. V minulosti se účastnil akcí na ruské ambasádě v Praze.

Na ambasádě v Izraeli by měla letos Stropnického vystřídat diplomatka Veronika Kuchyňová Šmigolová. Loni v prosinci serveru Seznam Zprávy potvrdila, že má souhlas z izraelské strany. Na Blízký východ by měla odjet v létě, kdy se velvyslanci standardně střídají, uvedl server.

Stropnický byl v minulosti velvyslancem v Portugalsku, v Itálii a ve Vatikánu a od roku 2018 je velvyslancem v Izraeli. V lednu 2014 byl jako člen ANO jmenován ministrem obrany v koaliční vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD). V prosinci 2017 se stal místopředsedou vlády a ministrem zahraničí ve vládě Andreje Babiše (ANO).

 

Zdroje: