Ve volebním štábu lidovců panuje spokojenost

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Spokojenost zatím panuje ve volebním štábu KDU-ČSL na pražském Karlově náměstí. Podle dosavadních výsledků dopadly krajské volby pro stranu "celkem slušně", uvedl dnes na podvečerní tiskové konferenci předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

Předseda Pavel Bělobrádek (vpravo)

Předseda Pavel Bělobrádek (vpravo),zdroj: Mediafax

Volební výsledky jsou podle něj důkazem, že je strana dobře zakořeněná v regionech a může být alternativou k vládním pravicovým stranám i k levicové ČSSD. Lidovecký výsledek je cenný proto, že se strana v uplynulém období musela vypořádat s odchodem řady osobností, dluhy i odlivem voličů, řekl novinářům místopředseda Senátu za KDU-ČSL Petr Pithart. 

"Krajské volby pro nás dopadly celkem slušným výsledkem," uvedl na tiskové konferenci Bělobrádek. "Nijak jsme nezazářili, ale musím říct, že naše výsledky jsou velmi uspokojivé," dodal. Ocenil, že strana sama či ve spojení s jinými politickými subjekty v řadě míst dokázala porazit nejsilnějšího člena vládní koalice ODS i další pravicovou vládní stranu TOP 09, která vznikla odchodem některých členů KDU-ČSL. 

Lidovecký místopředseda Senátu Pithart se nad Bělobrádkovým střízlivým hodnocením volebního výsledku pozastavil. "Já si myslím, že to bylo o dost lepší. Když si vybavíte, jak jsme začínali skoro znovu," připomněl události, které lidovce v nedávné minulosti postihly. Podle něj je průběžný volební výsledek velmi dobrý. 

Kvalitní a důvěryhodný kandidát

KDU-ČSL je podle svého předsedy dobře zakořeněna v regionech a může se v příštích parlamentních volbách vrátit do Poslanecké sněmovny, uvedl Bělobrádek. Strana ale podle něj musí najít dostatečnou sebereflexi, aby dokázala získat voliče, kteří v aktuálních volbách nepřišli k urnám. "Jejich hlasy pomáhají komunistům," řekl Bělobrádek. Předsedu lidovců volební úspěch KSČM nepotěšil. 

Členové strany jsou spokojeni i s dílčím úspěchem senátních kandidátů, kteří postoupili do druhého kola voleb. Lidovci do Senátu před volbami nominovali protikorupčního aktivistu Libora Michálka, který na své přání kandidoval za trojici stran: KDU-ČSL, zelené a piráty. "Ukázalo se, že je to kvalitní a důvěryhodný kandidát, a to je potřeba," řekl na jeho adresu Bělobrádek. V Senátu jsou podle něj potřeba lidé, kteří se nebojí vystoupit proti úplatkářství. 

Vyjednávání tří nesourodých politických subjektů, za které Michálek kandiduje, bylo podle šéfa lidovců obtížné. Michálka nyní čeká druhé kolo senátních voleb. Pokud se do horní komory parlamentu dostane, budou lidovci pozorně sledovat, jak bude hlasovat v klíčových otázkách, uvedl Bělobrádek.

Dobrý krok

Samotný Michálek do lidoveckého sídla dorazil až v podvečer. Do paláce Charitas ho doprovodil lídr České pirátské strany Ivan Bartoš. "Očekával jsem, že budu mezi prvními třemi kandidáty," řekl Michálek k výsledku prvního kola senátních voleb. Do druhého kola si dává "velké šance". "Myslím si, že ta pravděpodobnost je vysoká," odpověděl na otázku, jestli zasedne v horní komoře parlamentu. 

Před druhým kolem voleb chce vést kontaktní kampaň. Její podobu dnes v noci "doladí" volební štáb, řekl Michálek. Svou kandidaturu za lidovce, piráty a Stranu zelených označil za dobrý krok.

Tagy: vysledky lidovci

Zdroje: ČTK