Ve Francii se opět protestuje proti důchodové reformě

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ve Francii se v úterý z iniciativy odborů konaly manifestace a symbolické akce proti důchodové reformě. Ta byla schválena před dvěma týdny na pozadí rozsáhlých protestů, které trvaly celkem dva měsíce.

Úterní projev nesouhlasu však byl ve srovnání s předchozími velmi slabý. Francouzské ministerstvo vnitra odpoledne oznámilo, že v zemi manifestuje asi 27 tisíc lidí, což je ve srovnání s předešlými akcemi mizivý počet. 

V Paříži se několik tisíc demonstrantů shromáždilo před burzou, kde podle agentury AFP rozházeli po zemi falešné bankovky v hodnotě 500 eur (12500 Kč) s portrétem bývalého ministra práce Erika Woertha. V celé Francii se konala asi padesátka shromáždění. 

Paralyzující stávka už se nekoná

Ve státní železniční dopravě, v pařížském metru a na letištích nebylo patrné žádné větší narušení provozu, ani v dopravních sítích 19 měst, kde odboráři o přerušení práce informovali. 

Jde o velmi slabou mobilizaci ve srovnání se zářím a říjnem, kdy vyšlo do ulic podle různých zdrojů 1,2 až 3,5 milionu lidí a zemi téměř paralyzovaly stávky v sektorech dopravy a energetiky. 

Důchodová reforma ve Francii vstoupila v platnost v podobě zákona 10. listopadu. Stalo se tak přes dlouhotrvající a masové protesty milionů obyvatel. Těm se tak minimální věk pro odchod do důchodu z nynějších 60 postupně zvýší na 62 let a věk pro odchod do důchodu s nárokem na plnou penzi stoupne z 65 na 67 let. Vláda přistoupila na dílčí úpravy textu, ale v hlavním, tedy ve zvýšení důchodového věku, neustoupila s odůvodněním, že reforma je nezbytná pro přežití důchodového systému.

Tagy: Francie protesty Sarkozy reformy pokračování

Zdroje: ČTK