Vandasova demonstrace byla největší hrozbou. Policie ale nemusela zasahovat

- Aktuality autor: Michal Polák

Na pražském Jungmannově náměstí demonstrovali dnes pod dohledem desítek policistů příznivci a členové krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Účastníci, kterých je podle policie asi 350, po projevech vyšli průvodem po Národní třídě a na most Legií. Zastavili dopravu.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

V centru města jsou stále také odpůrci DSSS, kteří se podle zpravodajů zastavili na Jiráskově náměstí. Průvody by se podle naplánovaných tras neměly střetnout.

Účastníci demonstrace mají státní vlajky, vlajky DSSS a transparenty s nápisy Vláda peněz, zánik tradic, Proti vládě a její zradě. Rozdávali oficiální noviny DSSS Dělnické listy. Někteří účastníci mají tváře zahalené zdravotními rouškami. V Praze se sice zhoršilo ovzduší a koncentrace škodlivin překračují limity, maskování obličejů je ale na veřejných shromážděních zakázáno.

Policisté některým účastníkům kontrolovali občanské průkazy. Prohledávali je také, jestli nemají zbraně. Na shromáždění dohlížejí desítky policistů včetně těžkooděnců, přilehlou ulici 28. října zablokovaly policejní dodávky. Účastníci se kolem 16:15 vydali v průvodu Národní třídou, kde se nachází památník 17. listopadu 1989. Skandují "Česká republika je policejní stát" a další hesla. Průvod podle zpravodaje zcela zastavil dopravu, šel středem Národní třídy a po obou stranách jej lemovaly kordony policistů.

Vandas nechyběl

Na akci vystoupil předseda DSSS Tomáš Vandas. Vývoj země po roce 1989 označil za "období úpadku a devastace společnosti, ve které byl jeden zločinný systém nahrazen druhým." Kritizoval nasazení policie při nedávných protiromských demonstracích na Šluknovsku.

Proti DSSS demonstrují v pražských ulicích asi tři až čtyři stovky lidí. Jejich průvod zorganizovala iniciativa Ne rasismu.

Právě tato dvě shromáždění pražská policie vyhodnotila jako riziková, a proto se na ně zaměřuje. Kromě toho se v centru konala také protivládní demonstrace, na které byla asi tisícovka lidí.

Na veřejný pořádek v Praze dnes dohlížejí stovky policistů. Připraveno je podle policie asi dvacet příslušníků antikonfliktního týmu. Policejní mluvčí Tomáš Hulan po 16:00 řekl, že policie v Praze dosud dočasně zajistila sedm lidí, kteří by mohli narušovat pořádek. Nacházeli se především v blízkosti demonstrací. "Jednalo se například o lidi, kteří u sebe měli zábavní pyrotechniku," uvedl Hulan.

Zdroje: ČTK