V Praze demonstrovali odpůrci islámu i jejich kritici

- Aktuality autor: str

Na Staroměstském náměstí v Praze se v sobotu sešlo na 500 demonstrantů nesouhlasících s islámskou vírou a kulturou. Akci politicky posvětil šéf hnutí Úsvit Tokio Okamura. Souběžně s protiislámským mítinkem se konal i recesistický proces, který xenofobní hesla zesměšňoval.

Japonec Tomio Okamura v Česku islám nechce

Japonec Tomio Okamura v Česku islám nechce,zdroj: Profimedia.cz

Demonstranti se sešli u pomníku Jana Husa. V rukou drželi českou standartu a prapory sdružení 'Islám v ČR nechceme' s přeškrtnutými mešitami. V zástupu se také objevily transparenty s nápisy "Multikulti nechceme" či "Čechy Čechům - ne vyznavačům". Jednotlivci provolávali nenávistná hesla na účet muslimů.

Podle Okamury bylo shromáždění pokojné. Politik známý svými xenofobními postoji varoval před hrozbou "cíleného pronikání nepřátelské ideologie, jejímž cílem je zrušení demokratických principů, na kterých dnešní Evropa stojí".

"Islámské učení hlásané v nereformované, původní středověké podobě odporuje nejzákladnějším ústavním principům všech evropských zemí," prohlásil český poslanec japonského původu. Islám je dle něj "ideologií, která šíří děs po celé naší planetě". "Musíme být tolerantní, ale nejde to jednostranně. My jejich hodnoty nesmíme sdílet ani tolerovat," dodal.

Na druhé straně Husova pomníku se sešikovalo několik desítek recesistů, kteří iniciativu 'Islám v ČR nechceme' parodovali. Přinesli si cedule s nápisy "Island v ČR nechceme", "Sundejme ženám bundy", "Island do Evropy nepatří" nebo "Zastavte pokoutnou islandizaci". Objevil se i obrázek legendárního českého krtečka vylézajícího z krtince.

Obě shromáždění od sebe oddělovala policie a antikonfliktní tým. Násilí obě akce nepoznamenaly, strhly se jen verbální potyčky mezi jednotlivými aktivisty. Antiislámští demonstranti uctili minutou ticha oběti holokaustu a islámského teroru a vydali se k sídlu ministerstva vnitra, které by se dle nich mělo radikálním islámem více zabývat. Za pochodu volali "My jsme tady doma".

Ještě před demonstrací se na Staroměstském náměstí sešli lidé, kterým muslimové ani muslimské učení v Česku nevadí. Drželi transparenty s nápisy "Mám rád svůj kebab", "Všichni jsme tu doma", "Nenávist není řešení" nebo "Islám je proti násilí a extremismu". Na místě také četli z náboženských textů včetně koránu. Nakonec drželi pietní minutu za oběti nenávisti ve světě a společně se pomodlili. 

Tagy: Česko xenofobie extremismus lidská práva víra a náboženství společnost a veřejné mínění

Zdroje: ČTK