Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -3°C Zataženo

V pátek přibylo ve světě přes 400 tisíc nakažených

V pátek přibylo ve světě přes 400 tisíc nakažených
Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

V pátek přibylo ve světě poprvé více než 400 000 nakažených koronavirem za den. Evropa, které se povedlo utlumit první vlnu pandemie, se v uplynulých týdnech stala novým epicentrem nákazy a v posledním týdnu registrovala v průměru 140 000 infikovaných denně, informovala s odvoláním na vlastní propočty agentura Reuters.

Evropa momentálně vykazuje vyšší denní přírůstky než Indie, Brazílie a Spojené státy dohromady, za pátek na kontinentu přibylo 150 000 infikovaných. Region momentálně hlásí milion nakažených každých devět dnů a od začátku pandemie eviduje 6,3 milionu případů koronavirové infekce.

Velké evropské země - Británie, Francie, Rusko, Nizozemsko a Španělsko - se v tomto týdnu postaraly o polovinu evropských nakažených. Francie má v absolutních číslech nejvyšší průměrný přírůstek za posledních sedm dnů: 21 210. Následuje Británie, Rusko, Španělsko a Nizozemsko.

Několik evropských zemí zavírá školy, ruší lékařské zákroky, jež snesou odklad, a kvůli hrozícímu kolapsu zdravotnictví povolává studenty medicíny. V Rusku se výuka odehrává on-line, Severní Irsko zavírá školy na dva týdny a restaurace na čtyři. Ve Španělsku nařídily katalánské úřady uzavření barů a restaurací na 15 dní a omezily počet lidí v obchodech.

Zdravotničtí činitelé v Polsku varovali občany, že země je na hraně katastrofy poté, co za poslední den přibylo rekordních 9622 případů koronavirové nákazy a 84 úmrtí. Polsko rozbíhá školení zdravotních sester a zvažuje zřízení polních nemocnic.

Latinská Amerika je s 27 procenty celosvětově odhalených případů dosud nejhůře postiženým regionem. Následuje Asie, Severní Amerika a Evropa.

Indie hlásí tento měsíc méně případů než v září, v průměru 69 000 denně. Za poslední tři týdny se průměrné denní přírůstky snížily o 20 400, respektive o 22 procent.

Ve Spojených státech, které v rámci pandemie mají nejvíce nakažených i mrtvých na světě, se od začátku září zvyšuje počet nových případů nákazy a v zemi je nejvíce hospitalizovaných s covidem-19 za více než měsíc.

Snahy o vývoj vakcíny se potýkají s velkými problémy. Společnost Johnson & Johnson přerušila klinické testy poté, co jeden z pokusných pacientů nevysvětlitelně onemocněl. Testy americké farmaceutické firmy AstraZeneca zůstávají přerušené již více než měsíc. Rusko, které zaznamenává rekordní přírůstky nakažených, mezitím udělilo povolení druhé vakcíně.

Zdroje: