V Oslu byly předány Nobelovy ceny. Jedna i posmrtně

- Aktuality autor: Jan Pastor

AKTUALIZOVÁNO. V Oslu a ve Stockholmu byly dnes předány letošní Nobelovy ceny. V norské metropoli převzaly liberijská prezidentka Ellen Johnsonová Sirleafová, její krajanka Leymah Gboweeová a jemenská politička Tavakkul Karmánová Nobelovu cenu za mír.

Ve Stockholmu předal švédský král Carl XVI. Gustav ocenění laureátům vědních oborů. Tradiční ceremoniál se tam odehrával ve znamení jednoho těžce postiženého a jednoho mrtvého laureáta, napsala agentura DPA.

Cenu za medicínu, kterou získal spolu s Američanem Brucem Beutlerem a Francouzem Julesem Hoffmannem za výzkumy v oblasti imunity si už nemohl osobně převzít Kanaďan Ralph Steinman. Jeho židle ve stockholmské koncertní síni zůstala prázdná, zemřel krátce před vyhlášením letošních laureátů, aniž o tom Nobelův výbor věděl. Přestože by ocenění podle platných regulí získat neměl, výbor mu ho nakonec přiznal posmrtně.

Cenu za literaturu převzal Tomas Tranströmer

Beutler a Hoffmann se o dotaci ve výši deseti milionů švédských korun (bezmála 28 milionů korun) podle agentury DPA podělili se Steinmanovou rodinou.

Cenu za literaturu převzal z králových rukou navzdory svému těžkému postižení švédský básník a překladatel Tomas Tranströmer. Osmdesátiletý literát byl v roce 1990 stižen mrtvicí, od té doby je ochrnutý na polovinu těla a téměř nemůže mluvit. Pro ocenění si přijel na kolečkovém křesle.

Švédský král předal ocenění také osmi dalším laureátům vyznamenaným za chemii, fyziku a ekonomii.

Poprvé v historii udílení Nobelových cen za mír toto ocenění obdržela trojice žen. Předseda norského Nobelova výboru Thorbjoern Jagland během slavnostního ceremoniálu zdůraznil, že oceněné ženy reprezentují nejvýznamnější hnací sílu změn dnešního světa, jímž je "boj za lidská práva vůbec a boj žen za rovnost a mír zvláště". "Dáváte význam čínskému přísloví, že ženy nesou polovinu nebes," uvedl Jagland.

Karmánová kritizovala mezinárodní společenství

"Vůdcové Jemenu a Sýrie, kteří vraždí svůj lid, aby si udrželi moc, by si měli uvědomit, že boj lidstva za svobodu a lidská práva nikdy neskončí. Žádný diktátor nemůže trvale odolávat větru dějin. Právě tento vítr vedl lidi k překonání Berlínské zdi a jejímu zničení. A právě tento vítr teď vane v arabském světě."

"Boj za svobodu už přinutil prezidenta Jemenu Alího Abdalláha Sáliha, jenž byl u moci 33 let, aby v únoru příštího roku odešel z úřadu, a syrský prezident Bašár Asad bude následovat," řekl Jagland.

Jemenská laureátka Karmánová ve svém projevu kritizovala mezinárodní společenství, které podle ní nepodporuje revoluci v její vlasti, a řekla, že arabští despotové, kteří se postavili proti vlastním lidem, by neměli dostat imunitu.

Demokratický svět by neměl být lhostejný

"Demokratický svět, který nám toho tolik říkal o hodnotách demokracie a dobré vlády, by neměl být lhostejný k tomu, co se děje v Jemenu a Sýrii," citovala Karmánovou agentura Reuters.

"Tito (arabští vůdci) by měli být vydáni spravedlnosti, postaveni před Mezinárodní trestní soud. Pro vrahy by neměla existovat žádná imunita," řekla Karmánová.

Jemenský prezident Sálih odstoupil na základě dohody o předání moci, která jemu a jeho nejbližším zaručuje imunitu před trestním stíháním.

Všechny laureátky se na slavnostní převzetí dostavily v tradičních krojích své země - v barevných afrických hávech přišly obě Liberijky a Karmánová v pestrobarevném hidžábu.

Tagy: Oslo mír

Zdroje: ČTK