Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -7°C Sněhové přeháňky

V neděli přibylo poprvé za tři týdny méně než 10 tisíc nakažených

V neděli přibylo poprvé za tři týdny méně než 10 tisíc nakažených
Laboratoře v neděli provedly zhruba 39 000 testů, což je proti předchozímu týdnu méně než polovina (Ilustrační foto) | zdroj: Profimedia

V neděli přibylo v Česku poprvé za tři týdny méně než deset tisíc případů covidu-19. Laboratoře odhalily 9060 nakažených, téměř o 15 000 méně než minulou neděli.

Dalších 1489 lidí se koronavirem nakazilo opakovaně, i v tomto případě je to mezitýdenní pokles. Snížilo se také incidenční číslo. Na 100 000 obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 2145 nakažených. V nemocnicích je s nákazou 2973 pacientů, z toho 192 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Za celý uplynulý týden laboratoře v zemi potvrdily celkem 229 530 nakažených. Je to méně než v předchozím rekordním týdnu, kdy přibylo téměř 249 000 případů covidu.

Počty nakažených jsou v poslední době vysoké v souvislosti se šířením varianty omikron, která zároveň podle dosavadních studií způsobuje méně závažný průběh než původně dominantní varianta delta.

Hospitalizovaných je v současné době asi o 600 lidí více než před týdnem. Jejich počet ale už nestoupá. Minulou neděli bylo v nemocnicích s covidem 2371 pacientů, od úterý se pak jejich počet držel nad 3000, v sobotu a v neděli klesnul zpět pod tuto hranici. Počet lidí v těžkém stavu se mění jen minimálně. Před týdnem jich bylo 197, tedy o pět více než nyní.

Mírně se ale v posledních dnech zvýšily počty lidí, kteří s koronavirem zemřeli. Za minulý týden bylo obětí 234, o týden dříve 155. Od pondělí do soboty zemřelo pokaždé více než 30 lidí, před tím se dva týdny počty úmrtí držely pod touto hranicí. Na neděli zatím připadá deset zemřelých, tyto údaje ale obvykle při dalších aktualizacích rostou.

Očkování a vakcína Novavax

Klesá zájem o očkování, které má bránit těžkému průběhu covidu. V neděli si pro vakcínu přišlo 2225 lidí. Menší zájem byl tento rok pouze 1. ledna, kdy bylo očkováno jen 61 lidí. Třetí posilující dávku dostalo v neděli 1826 lidí, naopak první očkování podstoupilo pouze 90 zájemců. Ukončené očkování má v Česku více než 6,8 milionu lidí, třetí dávku dostalo téměř 3,9 milionu očkovaných.

Od konce února se má začít podávat takzvaná proteinová vakcína od společnosti Novavax, tento týden odstartovala předregistrace zájemců. Touto látkou by se podle ministerstva zdravotnictví mohli nechat očkovat i ti, kteří mají obavy z modernějších mRNA vakcín.

Incidenční číslo se v mezitýdenním srovnání snížilo zhruba o 200, před týdnem bylo vyšší než 2300. Proti neděli kleslo ve všech krajích. Nejnižší je v Karlovarském kraji, kde na 100 000 obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 1738 nakažených. Pod hranici 2000 se incidence nově dostala ještě v Ústeckém a Jihočeském kraji. Nejvyšší naopak zůstává v Královéhradeckém kraji, na 100 000 obyvatel tam v uplynulém týdnu připadá 2296 případů koronaviru.

Laboratoře v neděli provedly zhruba 39 000 testů, což je proti předchozímu týdnu méně než polovina. Pozitivita se snížila u všech třech typů testů. V případě nejčastějších preventivních testů byla minulou neděli vyšší než 28 procent, nyní klesla pod 20 procent. U takzvané diagnostické indikace, kdy se testují lidé s příznaky, klesl podíl pozitivních z 59 procent na necelých 38 procent. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například po rizikovém kontaktu s nakaženým, se snížila pozitivita o téměř deset procentních bodů na 22 procent.

Od začátku epidemie v březnu 2020 odhalily laboratoře v Česku více než 3,2 milionu případů koronaviru. Přes 2,9 milionu lidí se z nákazy vyléčilo. S koronavirem naopak zemřelo 37 478 nakažených.

Současná vlna epidemie by v nejbližší době měla podle prognóz gradovat a postupně slábnout. Za 14 dní skončí plošné testování ve firmách i ve školách, už od středy nebude třeba se prokazovat certifikátem o očkování nebo o prodělané nákaze v restauracích, službách či na akcích. V platnosti zůstane povinnost nosit respirátory uvnitř a omezení počtu účastníků na hromadných akcích. Vláda také hodlá zrušit pandemickou pohotovost. Někteří odborníci považují chystané rozvolnění restrikcí za předčasné a riskantní, podle jiných už nynější omezení nemají smysl.

Zdroje: