V Mekce bylo ušlapáno na 717 poutníků, další stovky utrpěly zranění

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 24. 9. 2015 15:28) - Aktuality autor: pal

Při muslimské pouti v Mekce zahynulo 717 lidí a 805 osob utrpělo zranění. Informovala o tom saúdskoarabská civilní obrana. Velká tlačenice se strhla při cestě ke stélám, kde probíhá tradiční rituál ukamenování Satana. 

Pouť v Mekce si vyžádala stovky obětí. Ilustrační foto

Pouť v Mekce si vyžádala stovky obětí. Ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

Incident se stal podle saúdskoarabské televize v údolí Míná, kde je stanové městečko, v němž poutníci přespávají a kde se koná rituál kamenování. Od Mekky je vzdáleno asi pět kilometrů. 

V místě tlačenice zasahují tisíce záchranářů 

Tlačenice a následné ušlapání nastalo na ulici 204, která je jednou ze dvou hlavních tepen vedoucích ke stanovišti, odkud poutníci házejí kaménky na betonovou stélu.  Na místě jsou sanitky a zraněným pomáhá 4000 záchranářů, kteří ulici 204 uzavřeli a snaží se poutníky odklonit jinými trasami.

Letos se obřadů účastní dva miliony lidí. Z hlediska logistiky je nejkritičtější právě rituál kamenování, protože ke stélám, na něž se házejí kaménky, míří naráz ohromný dav.

Podle svědectví účastníků se pochod začal komplikovat v 8:00 SELČ. "Šli jsme k můstku Džamarat, když se skupina poutníků najednou zastavila. Do několika minut se vytvořily vlny, jak lidé zezadu tlačili na ty vpředu. Nastala hrozná tlačenice, ženy nahlas křičely a staří lidé padali na zem," řekl saúdskoarabskému serveru Al-Baján poutník Muhammad.Patří mezi zraněné, protože upadl a lidé po něm šlapali.

V roce 2006 na mostě Džamarat, z nějž se kaménky házejí, zahynulo v tlačenici přes 360 osob. V červenci 1990 zahynulo 1426 poutníků, kteří se pravděpodobně kvůli poruše ventilace udusili v přístupovém tunelu.

Saúdskoarabské úřady proto neustále rozšiřují areál kolem stél. V minulých letech tam byl vybudován několikastupňový ochoz, po němž může přejít během hodiny až 300 tisíc lidí.

Ačkoli se díky stále přísnějším bezpečnostním opatřením minulá léta obešla bez vážnějších incidentů, letošní pouť šťastná není.

Saúdská Arábie je kritizována 

Zajistit bezpečí poutníků je pro Saúdskou Arábii prestižní otázka nejenom z bezpečnostního, ale také politického hlediska. Země se považuje za ochránce pravého islámu a král je hlavním správcem Mekky a poutního okrsku.

Na twitteru se začaly objevovat první kritiky a návrhy na změnu organizace pouti. Jeden z uživatelů napsal, že by se mělo skoncovat s monopolem Saúdské Arábie a že by každoroční pouť měly organizovat OSN a Organizace islámské spolupráce. Další uživatel, patrně šíita, prohlásil, že pokud Rijád nedokáže zajistit bezpečnost tří milionů lidí, ať přenechá organizaci těm, kdo zvládnou pouť 20 milionů. Na mysli měl iráckou Karbalu, kam každoročně míří na pouť miliony šíitů.

Nejde o první letošní nehodu v Mekce 

Už 11. září spadl na staveništi u velké mešity v Mekce obří jeřáb a zabil přes sto lidí. Většina z nich byli poutníci, kteří přijeli do Mekky s předstihem. Stavba má zvýšit kapacitu mešity a přilehlého patnáctiposchoďovém hotelu.

V pondělí bylo třeba evakuovat 1500 lidí z hotelu v Mekce, kde vypukl požár. Zraněno při tom bylo několik jemenských poutníků.

Svátek oběti je několikadenní a slaví se v celém muslimském světě, nejenom při puti. Muslimové při něm nechávají porážet obětiny, většinou ovce, jejichž maso je pak rozdáváno chudým.

Dnešní svátek nezačal dobře v Jemenu. V mešitě v Saná byl spáchán teroristický útok, který nepřežilo téměř 30 lidí.

Přehled neštěstí při poutě do Mekky 

  • 1426 - 2. července 1990 - Největší katastrofa, která se odehrála během konání poutě hadždž: v tunelu v údolí Miná (pět kilometrů jižně od Mekky) zahynulo 1426 muslimských poutníků (nejvíce z Malajsie, Indonésie a Pákistánu), kteří byli ušlapáni ve zmatku, jenž vznikl po výpadku ventilace.
  • 717 - 24. září 2015 - Při tlačenici na muslimské pouti do saúdskoarabské Mekky zahynulo nejméně 717 lidí a 805 osob bylo zraněno.
  • 402 - 31. července 1987 - Začaly střety íránských šíitských poutníků se saúdskoarabskou policií, při kterých zahynulo 402, podle íránských 650 lidí (z toho 275 Íránců) a zraněno bylo 648 osob. Po následném přerušení íránsko-saúdskoarabských diplomatických styků 24. dubna 1988 se hadždže íránští poutníci až do roku 1991 neúčastnili.
  • 364 - 12. ledna 2006 - Při tlačenici během obřadu kamenování satana v údolí Míná u posvátné Mekky v Saúdské Arábii zahynulo 364 poutníků a přes 300 dalších bylo zraněno.
  • 343 - 15. dubna 1997 - V poutnických táborech u Mekky zahynulo při požáru 343 lidí a přes 1500 bylo zraněno. Oheň vypukl pravděpodobně po výbuchu plynového vařiče ve stanu.
  • 270 - 24. května 1994 - Při rituálním obřadu kamenování satana se stalo obětí tlačenice v údolí Miná 270 poutníků z různých zemí, včetně dvou Evropanů.
  • 251 - 1. února 2004 - Při obřadu kamenování satana v údolí Míná u Mekky zemřelo v tlačenici 251 poutníků.
  • 118 - 9. dubna 1998 - O život přišlo 118 islámských poutníků při tlačenici během rituálu kamenování satana v údolí Miná.

Tagy: zahraničí Saúdská Arábie pouť do Mekky

Zdroje: ČTK