Dnes je neděle 22. prosince 2024., Svátek má Šimon
Počasí dnes 2°C Slabé sněžení

V Kazachstánu při nepokojích zemřelo 44 lidí, 4400 bylo zatčeno. Včetně expremiéra

V Kazachstánu při nepokojích zemřelo 44 lidí, 4400 bylo zatčeno. Včetně expremiéra
Při nepokojích v Kazachstánu zemřelo 44 lidí a 4400 bylo zatčeno | zdroj: Profimedia

Při nepokojích v Kazachstánu zemřelo 26 demonstrantů a 18 policistů či vojáků, zatčeno bylo podle kazachstánského ministerstva a 4400 lidí. Mezi zatčenými je i expremiér a bývalý šéf kontrarozvědky Karim Masimov, kterého podezírají z velezrady. Ve městě Almaty je údajně slyšet střelba.

„Šestého ledna tohoto roku zahájila národní bezpečnostní rada předběžné vyšetřování velezrady,“ oznámila bezpečnostní rada. „Ve stejný den byl předběžně zatčen bývalý ředitel (kontrarozvědky) KNB K. K. Masimov, který je podezřelý ze spácháni tohoto zločinu, společně s dalšími osobami,“ pokračuje prohlášení rady.

Masimov velel tajné službě od září 2016 a funkce byl zbaven tento týden po vypuknutí protestů. Zastával rovněž funkci premiéra v letech 2007 až 2012 a 2014 až 2016. Úřady nezveřejnily jména dalších zatčených.

Expremiér je blízkým spojencem exprezidenta Nursultana Nazarbajeva, který stál v čele země od počátku 90. let, než v roce 2019 odstoupil. I poté si ale zachoval v zemi významný vliv. Předsedal například bezpečnostní radě státu, odkud jej v úterý odvolal prezident  Kasym-Žomart Tokajev  Tokajev. Podle některých pozorovatelů se hlava státu snaží odstranit Nazarbajeva a jeho spojence z čelných pozic ve vládě, armádě a tajných služeb. Nazarbajev se k protestům osobně nevyjádřil, jeho mluvčí dnes uvedl, že je v metropoli Nur-Sultan a konzultuje situaci s Tokajevem.

Tokajev dnes podle agentury TASS vyhlásil na 10. ledna národní smutek za oběti nepokojů. Ministerstvo vnitra dnes oznámilo, že při nich zahynulo 26 demonstrantů a 18 členů bezpečnostních složek. Některá média před tím psala o desítkách mrtvých a stovkách zraněných. Izraelské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo, že v Almaty byl v pátek zastřelen 22letý Izraelec, který v zemi pobýval několik let.

Nejhorší protesty za posledních 30 let

Protesty v Kazachstánu, označované za nejhorší za tři dekády nezávislosti této bývalé sovětské republiky, vypukly v neděli ve městě Žanaozen den po zrušení cenového stropu na zkapalněný ropný plyn (LPG), jehož ceny se pak dvojnásobily.

Tokajev v pátek povolil bezpečnostním složkám střílet do demonstrantů bez varování ostrými náboji a prohlásil, že nebude vyjednávat s účastníky protestů, které označil za teroristy. Do země mezitím dorazily na prezidentovu žádost jednotky zemí Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB) v čele s ruskými výsadkáři, kteří mají pomoci i s ochranou strategických budov.

Podle agentury Reuters se dnes v Almaty znovu otevřely některé obchody a čerpací stanice. V ulicích stále hlídkují ozbrojení příslušníci bezpečnostních složek a občas je slyšet střelba. Zástupce starosty řekl agentuře RIA Novosti, že se město dál snaží zbavit „skupin teroristů a banditů“ a že by lidé měli zůstávat doma.

Kazachstánský prezident dnes podle Kremlu telefonicky hovořil ruským prezidentem Vladimirem Putinem, jemuž poděkoval za vyslání vojáků zemí ODKB a řekl mu, že se situace v Kazachstánu uklidňuje. Putin podle Kremlu souhlasil s Tokajevovým návrhem na uspořádání videokonference lídrů ODKB v příštích dnech, která by měla jednat o tom, jak znovu nastolit pořádek v Kazachstánu.

USA dnes oznámily, že umožní zaměstnancům, kteří nejsou nezbytní pro chod generálního konzulátu v Almaty, opustit město.

Zdroje: