V jeskyni v JAR byl objeven 100.000 let starý umělecký ateliér

- Aktuality autor: Jan Pastor

Sto tisíc let starý umělecký ateliér odhalili archeologové v malé jeskyni Blombos v Jihoafrické republice. Jeskyni experti zkoumají již řadu let a v minulosti v ní našli kupříkladu historicky nejstarší šperky. Podle článku v dnešním vydání časopisu Science nový nález dokládá, že lidé dokázali myslet abstraktně dříve, než se doposud předpokládalo.

Objev z jeskyně ležící na jižním pobřeží země nedaleko Kapského Města obsahuje úlomky okrové hlinky, uhel a kosti, které se pak s hlinkou mísily, aby vytvořily jasné barevné odstíny. Odhaleny byly také hmoždíře a mušle naplněné suchým červeným pigmentem, které lze považovat za nejstarší "plechovky s barvou" na světě.

Podle vedoucího výzkumu Christophera Henshilwooda z univerzity v norském Bergenu je nález "milníkem ve vývoji složitých lidských duševních procesů" a ukazuje, že již tehdejší lidé "byli schopni najít zdroje barviv, kombinovat je a uchovávat, aby je pak využívali k obohacení svých společenských projevů".

Experti soudí, že okr mohl být využíván k malbě, zdobení a ochraně kůží. Na místě byly objeveny dvě sady pro zpracovávání okrové hlinky. Henshilwood, který také spolupracuje s univerzitou Witwatersrand v jihoafrickém Johannesburgu, uvedl, že hlinka byla zřejmě třena o kámen, čímž vznikl jemný prášek, k němuž se pak přidávaly drcené kosti, uhel, úlomky kamene a tekutiny. Směs se pak míchala s pomocí kosti v mušlích.

Tagy: jeskyně a propasti jar archeologie

Zdroje: ČTK