V Doněcku zemřelo při zásahu zastávky HMD 13 lidí

AKTUALIZOVÁNO SLEDUJEME (aktualizováno: 22. 1. 2015 18:20) - Aktuality autor: roj

Při zásahu zastávky MHD v Doněcku dnes ráno zahynulo 13 lidí a dvě desítky jsou jich zraněny. Část z nich seděla v právě projíždějícím trolejbusu. Útok se stal jen pár hodin poté, co se ministři zahraničí Ruska, Ukrajiny a Francie ve středu pozdě večer dohodli na vytvoření demarkační linie mezi proruskými povstalci a ukrajinskou armádou a na stažení těžkých zbraních.

Během dnešního útoku na tramvajovou zastávku a trolejbus zemřelo minimálně 13 lidí, další desítky byly zraněny

Během dnešního útoku na tramvajovou zastávku a trolejbus zemřelo minimálně 13 lidí, další desítky byly zraněny,zdroj: Profimedia.cz

Po explozi začal hořet i projíždějící trolejbus, počet obětí se proto může ještě zvýšit. Na zastávku dopadlo podle svědků pět min. Podle separatistů se střílelo z minometu umístěného na korbě dodávky. Z útoku někteří obviňují ukrajinskou armádu, další zdroje mluví o blíže neurčené diverzní skupině.

"Demarkační čára zmíněná v minském protokolu bude tou linií, ze které nyní začne stahování těžkých zbraní," přiblížil německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier.

Ministři se tak v podstatě jen shodli na tom, že musí být dodržována demarkační linie dohodnutá už v minském protokolu podepsaném loni v září. Nicméně dohoda tehdy zůstala jen na papíru, protože ani vzbouřenci ani ukrajinská armáda příměří nedodržovali.

Steinmeier si však od středeční dohody slibuje změny nejen na papíře, ale i přímo na místě. Pokud by se skutečně dodržela, Doněck by se "osvobodil" od těžkých zbraní, a to včetně minometů.

Tagy: Francie Rusko Německo Ukrajina boje na východě Ukrajiny

Zdroje: ČTK