V Dejvicích tekla kontaminovaná voda. Obyvatele trápí průjmy a zvracení

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Obyvatelé čtyř domů v pražských Dejvicích nemohli až do pátku pít vodu z vodovodu. Mohla za to nebezpečná bakterie E.coli, kterou hygienici našli ve vodovodním rozvodu. Někteří lidé mají zdravotní potíže. Ti, kteří si varování nevšimli, nebo jej nedbali, nyní trpí nevolností a horečkami. Ve vodě se pražané nesměli ani do pátku koupat.

Bakterie E.Coli

Bakterie E.Coli,zdroj: ThinkStock

Obyvatelé čtyř dejvických ulic v Praze nemohli v posledních dnech pít vodu z vodovodního rozvodu. Podle hygieniků obsahovala bakterii E.coli. Od pátečního dne je již kvalita vody v pořádku, sdělila mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Marcela Dvořáková. Výjimku má z preventivních důvodů pouze jeden dům, u něj by měla být vody pitná od soboty. Podle Mladé fronty Dnes mají někteří lidé z oblasti zdravotní problémy.

Ke kontaminaci pravděpodobně došlo v souvislosti s nedávnou havárií vody v oblasti. "PVK pravidelně po havárii kontrolují kvalitu vody a odebírají vzorky. Všechny vzorky byly v pořádku, až výsledky z tohoto týdne ukázaly kontaminaci," uvedla Dvořáková. "Zřejmě má některý dům špatně osazené zpětné klapky a pod tlakem se nasála voda z vnitřních rozvodů a dostala se do veřejné sítě domů v okolí, tím došlo ke kontaminaci vody," dodala.

PVK poté začala přidávat do vody více chlóru a zaměstnanci potrubí proplachovali. Problémy se týkaly domů v ulicích Na Kotlářce, Na Kocínce, Bílé a Božkově.

PVK po zjištění problému upozornila obyvatele domů letáky, které vylepila na vchodech. Zakázala jim v nich vodu pít i koupat se v ní. Podle Mladé fronty Dnes si někteří místní obyvatelé stěžují, že o situaci informace neměli a vody se tak napili. Nyní je prý trápí horečky a nevolnost.

Dvořáková postup PVK hájí. Výlep letáků se podle ní osvědčil a je nejrychlejší, informace prý byly na všech domech. Obyvatelé, kteří se zaregistrovali do systému PVK také dostali varovné SMS. "Vždy se najde někdo, kdo si stěžuje," poznamenala k situaci Dvořáková.

Ke kritice PVK se přidala i Praha 6, které vadí, že se o problémech dozvěděla až od novinářů. Podle mluvčího radnice Adama Halmošiho PVK povinnost informovat radnici nemá, k informování lidí by to ale pomohlo. Podle Dvořákové firma úředníky v podobných případech kontaktuje. Tentokrát se tak prý pravděpodobně nestalo kvůli malému rozsahu havárie.

Podobné události se podle Dvořákové stávají maximálně třikrát do roka.

Tagy: nemoc Praha voda bakterie ČR voda z kohoutku e.coli

Zdroje: ČTK