Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -9°C Polojasno

V Česku ubylo nových případů covidu, za týden bylo celkem 3886 nakažených

V Česku ubylo nových případů covidu, za týden bylo celkem 3886 nakažených
Od začátku epidemie předloni v březnu potvrdily laboratoře přes 3,9 milionu případů covidu (Ilustrační foto) | zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Epidemie koronaviru v Česku výrazně zpomalila. Za posledních sedm dní odhalily laboratoře 3886 případů, což je o polovinu méně než o týden dříve.

Ani v jeden den počet nově nakažených nepřekročil tisícovku. To se stalo naposledy loni v září. Klesá ale také zájem o testy, které už od minulého čtvrtka pojišťovny hradí jen se žádankou od lékaře. V nemocnicích je poprvé od října s covidem méně než 300 pacientů. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Za uplynulý týden připadá v ČR na 100 000 obyvatel 36 nakažených. Před týdnem bylo takzvané incidenční číslo dvojnásobné. Rozdíly mezi jednotlivými regiony už nejsou veliké. Nejnižší incidence je k dnešnímu dni v krajích Moravskoslezském, Olomouckém a Ústeckém. Na 100 000 obyvatel tam za posledních sedm dní připadá shodně 28 nakažených. Naopak nejhorší situace je v hlavním městě, kde má incidenční číslo hodnotu 63.

Laboratoře od minulého pátku provedly 50 500 testů. V mezitýdenním srovnání tak zájem klesl o třetinu. Snížila se ale také pozitivita testovaných. U nejčastějších preventivních testů se průměrný podíl pozitivních vzorků dostal pod dvě procenta, zatímco před týdnem byl nad pěti procenty. Do minulého čtvrtka měli lidé nárok na jeden bezplatný preventivní test měsíčně. S koncem pandemické pohotovosti ale tato možnost pominula.

S koronavirem je nyní v Česku hospitalizováno 292 lidí. Před týdnem jich bylo více než 500. V těžkém stavu je 25 pacientů, jejich počet se snížil o deset.

Zájem o očkování se v poslední době příliš nemění. Za posledních sedm dní si pro vakcínu přišlo 14 562 lidí, o týden dříve jich bylo zhruba 15 000. Naprostá většina lidí si nyní chodí pro třetí posilující dávku. Od minulého pátku ji dostalo přes 12 400 zájemců. Naopak první vakcinaci podstoupilo přibližně 1000 lidí.

Dokončené očkování proti covidu má v Česku téměř 6,9 milionu lidí, posilující dávku dostalo 4,18 milionu z nich.

Od začátku epidemie předloni v březnu potvrdily laboratoře přes 3,9 milionu případů covidu, 40 240 lidí s prokázanou nákazou zemřelo. Také počty obětí klesají. V uplynulém týdnu zemřelo s covidem 26 lidí. O týden dříve jich bylo 56. Je ale možné, že se údaje z poslední dní ještě při dalších aktualizacích změní.

V Česku minulý čtvrtek skončila veškerá plošná protikoronavirová opatření. Kromě konce hrazených preventivních testů to znamená například to, že stát už například nenařizuje povinné nošení roušek ve zdravotnických zařízeních a pobytových zařízeních sociálních služeb, jako jsou domovy pro seniory nebo zdravotně postižené.

Zdroje: