Dnes je sobota 3. prosince 2022., Svátek má Svatoslav
Počasí dnes 2°C Zataženo

Lidé už si nemusejí zakrývat nos a ústa, končí stav pandemické pohotovosti

Lidé už si nemusejí zakrývat nos a ústa, končí stav pandemické pohotovosti
Epidemie v Česku v současnosti nadále zpomaluje, denní počet nových případů nákazy se v posledním týdnu nedostal přes 2000 (Ilustrační foto) | zdroj: Profimedia

V Česku skončil stav pandemické pohotovosti a s ním veškerá plošná protikoronavirová opatření.

Dneškem tak končí povinnost zakrývat si nos a ústa, která dosud ještě platila ve zdravotnických zařízeních a pobytových zařízeních sociálních služeb, jako jsou domovy pro seniory nebo zdravotně postižené. Také už není možné nechat se jednou za měsíc zdarma preventivně otestovat na covid-19, zdravotní pojišťovny budou hradit jen testy na žádanku od lékaře.

Roušky či respirátory museli lidé v ČR kvůli koronaviru nosit s přestávkami od 19. března 2020, v první vlně epidemie z rozhodnutí vlády Andreje Babiše dokonce i venku bez přítomnosti dalších lidí. Předloni v létě zůstala povinnost jen v metru a v Praze při vnitřních akcích pro více než sto lidí, loni v létě i přes útlum epidemie museli lidé dál nosit respirátory v hromadné dopravě a vnitřních prostorech.

Nový kabinet Petra Fialy povinnost zakrývat si nos a ústa postupně zmírňoval od poloviny března. Dneškem zcela skončila.

Zrušení stavu pandemické pohotovosti, který mimo jiné umožňoval vydávat protikoronavirová opatření bez nutnosti vyhlášení nouzového stavu, schválila ve středu Sněmovna.

S ohledem na vývoj epidemie již není důvod pro další plošná opatření, řekl poslancům ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Přes ukončení povinnosti zakrývat si nos a ústa by podle něj bylo dobré, aby lidé nosili roušky třeba v ambulancích a na urgentních příjmech.

Válek původně sliboval, že termín, kdy bude možné stav pandemické pohotovosti ukončit, oznámí na únorové schůzi Sněmovny. Mluvilo se tehdy o tom, že pandemická pohotovost by mohla skončit v březnu. Vláda ale nakonec návrh na ukončení pohotovosti schválila teprve minulou středu s tím, že by mohl platit od 3. května. Sněmovna se k tomu ale kvůli opozičním obstrukcím dostala teprve ve středu večer.

Vláda v návrhu pro Sněmovnu upozornila na to, že pokud by se epidemická situace zhoršila, bude potřeba stav pandemické pohotovosti obnovit. Epidemie v Česku ale v současnosti nadále zpomaluje, denní počet nových případů nákazy se v posledním týdnu nedostal přes 2000.

V přepočtu na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní v ČR testy potvrdily 81 nově nakažených, což je nejméně od poloviny loňského října.

Ve středu přibylo v Česku 1211 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, je to nejnižší nárůst ve všední den od 8. října loňského roku. V mezitýdenním srovnání klesl nárůst nových případů zhruba o čtvrtinu.

Počet podezření na opakovanou nákazu se oproti minulé středě snížil z 308 na 213. Hospitalizovaných s onemocněním covid-19 je nyní nejméně od poloviny loňského října, ke středě jich bylo 533, z toho 24 ve vážném stavu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Zdroje: