Dnes je úterý 23. července 2024., Svátek má Libor
Počasí dnes 16°C Oblačno

Po 16 letech končí éra Merkelové, novým německým kancléřem je Olaf Scholz

Po 16 letech končí éra Merkelové, novým německým kancléřem je Olaf Scholz
Scholz od svého zvolení dostává gratulace od německých politiků i zahraničních státníků | zdroj: Profimedia

V Německu po 16 letech skončila éra konzervativní kancléřky Angely Merkelové, kterou dnes nahradil sociální demokrat Olaf Scholz.

Předání moci v Německu ještě není u konce, protože nová vláda, kterou už jmenoval prezident Frank-Walter Steinmeier, musí ještě převzít ministerstva od svých předchůdců. Merkelová předá kancléřství Scholzovi odpoledne v 15 hodin.

Scholzovi mezitím gratulují němečtí politici i zahraniční státníci. Mezi prvními byl francouzský prezident Emmanuel Macron a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. S oběma politiky se Scholz sejde v pátek.

Předání moci dnes začalo ve Spolkovém sněmu zvolením Scholze kancléřem. Souhlas vyslovilo 395 poslanců, ke zvolení potřeboval nejméně 369 hlasů. Ze 707 přítomných poslanců jich bylo 303 proti, šest se jich zdrželo a tři hlasy byly neplatné.

Scholz následně odjel za prezidentem, který ho ve shodě se základním zákonem, obdobou ústavy, jmenoval kancléřem. Slavnostní akt zakončil Scholz zpátky v parlamentu kancléřskou přísahou. Tím se oficiálně stal devátým kancléřem v dějinách spolkové republiky. Jeho předchůdci bylo pět konzervativců a tři sociální demokraté.

Již jako oficiální kancléř se Scholz s budoucími členy vlády vydal opět za prezidentem, který ministry jmenoval. Ministry ještě čeká složení slibu v parlamentu a převzetí úřadů od předchůdců.

Gratulace pro Scholze

Scholz od svého zvolení dostává gratulace od německých politiků i zahraničních státníků. Pogratuloval mu také jeho sok Armin Laschet, který byl v zářijových parlamentních volbách kancléřským kandidátem konzervativní unie CDU/CSU Angely Merkelové.

Gratulaci do Berlína již poslal Macron, který bude prvním zahraničním státníkem, se kterým se Scholz sejde. Schůzka se uskuteční v pátek. Francouzský prezident zároveň ocenil 16leté působení nyní již bývalé kancléřky Merkelové, které poděkoval, že posunula Evropu kupředu.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová rovněž Scholzovi poblahopřála. S novým kancléřem se setká tento pátek, kdy Scholz v Bruselu navštíví představitele EU a NATO, a znovu za týden. Ve čtvrtek 16. prosince totiž v Bruselu začíná poslední letošní unijní summit, který bude pro Scholze v roli kancléře první.

Gratulaci do Berlína poslal mimo jiné i čínský prezident Si Ťin-pching. Nová německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková mezitím dala opakovaně na vědomí, že Berlín chce s autoritářskými režimy, jako jsou Rusko s Čínou, jednat konstruktivně, ale s důrazem na lidská práva.

Scholzovi již na sociálních sítích poblahopřál belgický premiér Alexandr de Croo nebo jeho nizozemský kolega Mark Rutte.

Zároveň s dnešním zvolením Scholze kancléřem přišla na pulty německých knihkupectví první biografie o novém šéfovi německé vlády. Její autor Lars Haider v rozhovoru se zahraničními novináři řekl, že žádná podobná kniha dříve nevznikla, protože Scholz doposud nikoho nezajímal. Míní také, že Scholz jako zkušený politik bude schopných kancléřem a že na rozdíl od své předchůdkyně Angely Merkelové bude aktivně jednat všude tam, kde ona jen reagovala.

Zdroje: