V Česku mládež hulí víc než kdekoli jinde v Evropě

- Aktuality autor: Alina Holušová

Česká mládež drží evropské prvenství v konzumaci marihuany. Minimálně jedno brko ročně si dá takřka pětina lidí ve věku 15 až 34 let. Zkušenost s trávou mají čtyři z deseti Čechů už mezi 15. a16. rokem, jak ukazuje výroční zpráva o drogách a jejich uživatelích, kterou dnes zveřejnilo Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA).

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: isifa/Lidové noviny/

Podle ní v celoevropském průměru ubývá uživatelů kokainu i heroinu, obavy ale vzbuzuje neustále rostoucí počet nových omamných látek - za rok 2013 jich bylo zaznamenáno 81, přičemž některé z nich už se na trhu rozšířily a mohou představovat velké riziko.

Konopí je pro Evropany nejdostupnější drogou - z 80 milionů dospělých, kteří někdy v životě vyzkoušeli omamnou látku, si valná většina vybrala právě marihuanu. V Česku ji zkusilo 27,9 procenta dospělých ve věku od 15 do 64 let, což je nejvíce po Dánsku, Francii a Velké Británii.

Zkouřená česká mládež

Mladí Češi jsou pak ve statistikách dokonce premianty - marihuanu jich kouří 18,5 procenta, nejvíc v EU. Blíží se jim jen mladí lidé v Dánsku, Francii a Španělsku, naproti tomu v Polsku po konopí sahá jen 12 procent mladých, na Slovensku sedm procent a v Rumunsku necelé jedno procento.

Česká náklonnost ke konopí se odráží i v počtu rostlin, které se každoročně podaří zachytit - policie jich zabavila přes 90 tisíc: na sousedním Slovensku to pro srovnání byly jen necelé 3000 rostlin, v liberálním Nizozemsku ale skoro 1,5 milionu. U lidí, kteří v ČR v roce 2012 začali poprvé s léčbou drogové závislosti, byla marihuana druhou nejčastější příčinou nástupu na odvykací léčbu hned po pervitinu.

Čerstvá zpráva porovnává údaje za rok 2012 a výjimečně i starší z 28 zemí Evropské unie, Turecka a Norska. I když statistiky ukazují, že na kontinentu ubývá uživatelů "tradičních" drog, úmrtí způsobených předávkováním i lidí nakažených v souvislosti s drogami virem HIV, dají se podle zástupců EMCDDA z dat vyčíst i méně optimistické zprávy.

"Příznivý trend v EU, pokud jde o úmrtí v důsledku předávkování a infekce HIV ostře kontrastuje se znepokojivým vývojem v několika konkrétních členských státech," uvedl ředitel centra Wolfgang Götz.

Nová droga trápí Pobaltí

Týká se to například Pobaltí a zejména Estonska, kde počet předávkování vzrostl o 38 procent a po požití drog tam zemřelo 170 lidí. V téměř desetkrát lidnatějším Česku kvůli předávkování zahynulo 28 lidí. Právě případ Estonska prý ukazuje, jak rychle dokážou situaci zvrátit nové omamné substance - většinu obětí tam má totiž na svědomí syntetický opioid fentanyl, který z trhu vytlačuje heroin.

Počet lidí, kteří poprvé nastupují léčbu závislosti na heroinu, v Evropě klesl z 59 tisíc v roce 2007 na 31 tisíc v roce 2012, také množství zabaveného heroinu v posledním desetiletí kleslo na polovinu: z deseti tun v roce 2002 na pět tun v roce 2012. Podobně strmý pokles zažilo i Česko: zatímco v letech 2006-2010 končilo v rukou úřadů pravidelně 25-50 kilogramů heroinu, předloni to bylo jen osm kilogramů.

Česká republika je nadále specifická co se týče preferencí uživatelů tvrdých drog - nejvíce lidí tu má problémy s metamfetaminem známějším pod názvem pervitin, který je rozšířený právě jen v ČR, na Slovensku a v poslední době také na východě Německa, kam se často dostává právě z české strany hranic.

Rozšiřování oblasti, kde se užívá pervitin - například pod názvem crystal - vzbuzuje podle odborníků obavy. I když ho bere relativně malé množství lidí, začíná být problémem kouření krystalické formy metamfetaminu třeba v Řecku, na Kypru či v Turecku. O větší dostupnosti této drogy svědčí i to, že jí policie a celníci zabavují stále větší množství: v roce 2012 to bylo v EU 343 kilogramů a v Turecku a Norsku 637 kilogramů. V ČR se se ve stejném roce zabavilo 32 kilogramů pervitinu, v roce 2008 to bylo osmkrát méně.

Poměrně oblíbená je v Česku i extáze, jejích příznivců ale hlavně mezi mladými mírně ubývá. Zatímco zpráva EMCDDA z roku 2013 uváděla, že alespoň jednu tabletu extáze si za poslední rok dalo 2,5 procenta lidí do 34 let, nyní jsou to 1,2 procenta. Alespoň jednou v životě extázi vyzkoušelo 3,6 procenta dospělých, což je nejvíce po Velké Británii, Irsku a Nizozemsku.

Tagy: statistika Česko marihuana Evropská unie ČR konzumace

Zdroje: ČTK