Miluju tě! V Egyptě mají geniální hlasovací lístky

- Aktuality autor: Alina Holušová

V Egyptě se konají prezidentské volby. Na tom by nebylo nic mimořádného, kdyby egyptská volební komise nepřišla s tím, že voliči smí kromě tradičního kroužkování nakreslit u preferovaného kandidáta srdce nebo napsat "miluju tě". 

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

V minulosti byly takto označené lístky neplatné. Kritici favorizovaného kandidáta Abdal Fattáha Sísího poukazují na podporu kultu bývalého armádního šéfa, jehož soupeřem je levicový politik Hamdín Sabbáhí.

Egyptští obchodníci prodávají například čokolády, trička, šperky nebo sendviče se Sísího jménem nebo portrétem. A zboží je mezi Egypťany populární. Řada z nich totiž Sísího vnímá jako zachránce, který přinese zemi stabilitu a ochranu před islamizací.

V lednovém referendu o ústavě jeho stoupenci prý odevzdali lístky s nápisem "miluji tě", čímž zneplatnili svůj hlas. Předseda volební komise Abdal Azíz Sulajmán proto upřesnil, že způsob označení kandidáta je na voličích, jediných pravidlem je, že lístek musí zůstat anonymním, nesmí tedy obsahovat podpis.

Způsob označení hlasu vyvolal ironické reakce na společenských sítích. Jeden z uživatelů Twitteru Egypťanům "gratuloval" k tomu, že možnost nakreslit na hlasovací lístky srdce je úspěchem revoluce z 30. června 2013, která vedla ke svržení předchozího prezidenta Muhammada Mursího.

Tagy: Egypt prezidentské volby volby hlasovací lístky

Zdroje: ČTK