Dnes je čtvrtek 1. prosince 2022., Svátek má Iva
Počasí dnes 3°C Zataženo nízkou oblačností

V Česku je pět lidí nakažených opičími neštovicemi, jedná se o mírnější variantu viru

V Česku je pět lidí nakažených opičími neštovicemi, jedná se o mírnější variantu viru
Opičí neštovice se v poslední době šíří z Afriky i do jiných států. V Česku se první případ potvrdil v úterý (Ilustrační foto) | zdroj: Profimedia

Státní zdravotní ústav (SZÚ) potvrdil další tři případy opičích neštovic v ČR, celkem jich je pět. Dva nově potvrzené vzorky jsou od pacientů z Ústřední vojenské nemocnice, jeden k vyšetření poslala Bulovka.

Informovala o tom dnes mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová. Podle ní nyní nemá SZÚ informace o příjmu dalších vzorků k vyšetření.

Kontakty všech pozitivně testovaných se nadále zabývá krajská hygienická stanice. V nemocnicích jsou pacienti izolovaní na samostatných pokojích infekčních odděleních. Jeden z dnes prokázaných v pražské Fakultní nemocnici Bulovka.

„Jedná se o muže středního věku. Jeho zdravotní stav je stabilizován, onemocnění nemá vážný průběh,“ uvedla dnes na twitteru Fakultní nemocnice Bulovka.

Opičí neštovice se v poslední době šíří z Afriky i do jiných států. V Česku se první případ potvrdil v úterý, nakažený člověk podle SZÚ pobýval začátkem května na hudebním festivalu v Antverpách v Belgii.

Druhý případ oznámený ve středu byl blízkým kontaktem prvního nakaženého. Karanténu mělo nařízenou celkem pět lidí, všichni bydleli na dovolené ve stejném ubytování jako první nakažený muž,

Výsledky prvních dvou vzorků, které byly dosud považovány za předběžné, už Národní referenční laboratoř SZÚ ověřila PCR metodou. Stejné potvrzení se podařilo i u dalších dvou vzorků, jeden laboratoř kvůli nedostatku materiálu zkoumala na elektronovém mikroskopu.

„Jedná se však o pacienta, který byl v kontaktu s již potvrzeným případem a se shodnými klinickými projevy. Považujeme tedy vzorek také za definitivně potvrzený,“ uvedl SZÚ.

SZÚ doplnil, že ve všech pěti případech se jedná o mírnější variantu viru spadající do západoafrické skupiny virů, kde je udávána smrtnost jedno procento. O případných dalších nákazách plánuje ústav informovat vždy jednou týdně.

Zdroje: