V Brně byl dnes potrestán britský učitel, který označil policistu za fašistu

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Brněnský městský soud dnes potrestal podmínkou třiašedesátiletého učitele anglického jazyka - Brita Alberta Thomase Vickeryho. Pedagog se loni zapojil do protestů veřejnosti proti uvažovanému omezování provozu opery Národního divadla v Brně. Demonstrace se mu zdály klidné, proto opakovaně psal hesla na budovu magistrátu. Policie jej při pátém z těchto nočních útoků dopadla a převezla do cely. Tam se s ním dostali policisté do potyčky. Vickery prý jednoho označil za fašistu.

Brněnský městský soud už v minulosti rozhodoval o té části případu, která se týká čmárání na zeď magistrátu. Vickerymu uložil náhradu škody 7000 korun.

Dnešní rozsudek je souhrnný. Brit dostal 15 měsíců vězení s podmíněným odkladem na tři roky jak za čmárání na zeď, tak i za následný velmi dramatický konflikt s policií po svém zatčení.

Zachraňte operu

Cizinec psal na budovu magistrátu černým fixem anglická hesla "Save the Ballet", "Save the Opera" a "Get angry". Výzvami k záchraně opery a baletu chtěl přimět veřejnost, aby je aktivněji bránila. Protesty proti záměrům města mu přišly spíše jako jakési oslavy než skutečné demonstrace.

Po zadržení a výslechu odváděla Brita hlídka do cely, kde vznikl konflikt. Vickery podle strážců zákona nejprve jednoho z policistů nazval fašistickým prasetem, pak hajloval a nakonec si obnažil přirození.

Policisté podle Brita postupovali hrubě a neuměli anglicky

Vickery vše vysvětlil tím, že se cítil rozezlen. Podle něj postupovala nepřiměřeně a hrubě policie. Obnažil se, aby jí naznačil, že chce jít na WC. S policisty se nebyl schopen domluvit. Mluví jen anglicky.

Proces s Britem měl úsměvné okamžiky. Cizinec až obřadně přísahal na bibli, což se u soudů v ČR nepraktikuje. Obhajoval se sám, a to ve speciálním obleku připomínajícím talár. Neváhal v soudní síni přesně demonstrovat konflikt s policií, přičemž si lehal na zem a tiskul se ke zdi.

Dnes se jednání neúčastnil. Proti verdiktu se může odvolat k brněnskému krajskému soudu.

Tagy: protesty učitel fašismus

Zdroje: ČTK