Zabiják Breivik si z věznice dopisuje se stoupenci

- Aktuality autor: Danica Klein

SLEDUJEME. Norský atentátník Anders Behring Breivik, který je nyní souzen v souvislosti s loňskými červencovými útoky v Oslu a okolí, si z vězení aktivně dopisuje se svými stoupenci z domova i ze zahraničí. Sám tvrdí, že je v kontaktu s příznivci z více než 20 zemí světa. V dubnové psychiatrické zprávě se píše, že se jedná o stovky dopisů denně.

Policie počátkem ledna zrušila zákaz návštěv a pošty pro Breivika a od té doby je tento pravicový extremista doslova zavalen dopisy od Norů, Švédů, Dánů, Němců, Rusů, Britů, Francouzů a dalších přívrženců. Breivik uvedl, že se snaží odpovídat na maximum dopisů, ale objem je větší, než zvládá vyřizovat.

V rozhovoru se soudním psychiatrem Agnarem Aspaasem atentátník prohlásil, že do budoucna má v plánu z vězení řídit síť militantních nacionalistů. Každodenní příval dopisů pro Breivika potvrzuje i Knut Bjarkeid, ředitel věznice Ila, kde je Breivik zadržován.

Čtěte také: Breivik tvrdí, že podstoupil výcvik v Libérii

Psychiatr Terje Törrissen ve zprávě, která Breivika označila za svéprávného a trestně odpovědného, upřesnil, že "jsou to dopisy jednoznačné podpory od lidí se stejným politickým názorem. Píší mu političtí spiklenci. A někteří z nich prohlašují, že se jím nechali inspirovat a stali se v důsledku jeho činů radikálnějšími".

Jedním z podpůrců Breivika, který loni 22. července zabil osm lidí před vládními úřady v centru Osla a krátce nato postřílel 69 členů tábora sociálnědemokratické mládeže na ostrově Utöya, je i 23letý Američan, který údajně "sní o setkání s Breivikem".

"To, co Breivik udělal na ostrově Utöya, svědčí o tom, že je racionální nacionalista, který chce chránit svůj lid před islámem, multikulturalismem a marxismem, píše podle deníku Verdens Gang zmíněný americký student z katolické univerzity ve státě Massachusetts.

Psali jsme: Breivik o atentátech: Udělal bych to znovu

Tagy: soud breivik Oslo

Zdroje: ČTK