Uvězněnému poslanci Pekárkovi odebrala sněmovna plat i všechny benefity. A Rath?

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Věznění zákonodárci zřejmě ztratí nárok na plat a náhrady za náklady spojené s jejich funkcí člena Parlamentu. Přijít mají také o další benefity, jako je například kancelář v jejich regionech. Změnu přináší novela zákona o platech ústavních činitelů, kterou dnes Sněmovna schválila. Normu nyní dostane k projednání Senát. 

Poslanec Pekárek již sedí ve vězení

Poslanec Pekárek již sedí ve vězení,zdroj: isifa/MAFRA/František Vlček

Předloha by se mohla aktuálně týkat Romana Pekárka (dříve ODS), kterého soud poslal do vězení na pět let za korupci. Podle něj také dostala neformální název "Lex Pekárek". Předkladatelé novely z řad občanských demokratů změnu zákona zdůvodnili tím, že zákonodárci ve vězení nemůžou řádně vykonávat svůj mandát. 

Novela by se vztahovala i na případy, pokud by členové parlamentu byli v ochranném léčení nebo v zabezpečovací detenci. Doba, kterou by v nich strávili, by se navíc těmto zákonodárcům nezapočítávala do výpočtu odchodného. Normu podpořilo 119 ze 134 přítomných poslanců, přičemž nikdo nebyl proti a zbývající - část sociálních demokratů a Tomáš Úlehla z ODS - se hlasování zdrželi.

Tagy: vězení poslanecká sněmovna

Zdroje: ČTK