Dnes je neděle 14. prosince 2025., Svátek má Lýdie
Počasí dnes -0°C Mlha

Úřady ve Francii vyšetřují kliniky, kde chirurg zneužíval dětské pacienty

19. 7. 2025 – 9:46 | Zpravodajství | Jasmína Krásná

Úřady ve Francii vyšetřují kliniky, kde chirurg zneužíval dětské pacienty
Skica ze soudní síně v procesu s Joelem Le Scouarnecemzdroj: Profimedia

Francouzská justice zahájila vyšetřování zdravotnických zařízení, kde pracoval lékař Joël Le Scouarnec odsouzený v květnu za sexuální zneužití více než 300 většinou nezletilých pacientů.

Cílem vyšetřování, jehož předmětem jsou například vedoucí klinik a další lékaři, je zjistit, zde nenastalo pochybení a jestli nebylo možné těmto trestným činům zabránit. Informují o tom dnes agentury AFP a DPA.

Bývalému chirurgovi Le Scouarnecovi uložil soud dvacetiletý trest za sexuální napadení a zneužití 298 pacientů. Nyní se justice zaměřila na zdravotnická zařízení, která nyní 74letého lékaře po léta nedokázala zastavit, a zahájila vyšetřování proti neznámé osobě pro úmyslné nezabránění trestným činům. Těch se Le Scouarnec dopouštěl mezi lety 1989 až 2014.

"Potvrzuji, že jsem požádal o zahájení soudního vyšetřování proti neznámé osobě z důvodu úmyslného nezabránění trestným činům a přečinům proti tělesné integritě osob," uvedl dnes státní zástupce Stéphane Kellenberger v bretaňském Lorientu.

K trestným činům podle státního zastupitelství docházelo v okamžiku, kdy se mnoho obětí nacházelo na operačním sále, kde podstupovaly anestezii, probouzely se, dostávaly sedativa nebo usínaly.

Zůstává nejasné, proč zdravotnické orgány nedokázaly lékaře, který byl již v roce 2005 odsouzen k podmíněnému trestu za držení dětské pornografie, zastavit dříve. Někteří z jeho kolegů však na něj upozorňovali. Pro chirurga, který v té době přešel na jinou kliniku, z toho však nevyplynuly žádné disciplinární důsledky.

Lékařská asociace v procesu připustila "pochybení a opomenutí". Advokátka lékařské komory uvedla, že se osobně občas styděla za odpovědi, které poskytli představitelé zdravotnických zařízení, když vypovídali u soudu. "Styděla jsem se, že bylo obtížné přiznat i to nejmenší pochybení. Každý svědek se z toho vyvlékl," cituje advokátku agentura DPA.

Bývalý chirurg Le Scouarnec si už odpykává jiný trest za zneužití svých dvou neteří, dcery svých sousedů a pacientky ve zdravotnickém zařízení, kde pracoval. Za tyto činy dostal u soudu v roce 2020 trest 15 let.

Předchozí článek

Kojící matky mění mléko v peníze!

Následující článek

Kurzy pro seniory zdarma! Naučte se stahovat eRecepty nebo rozpoznat podvodníka dřív, než vykrade účet

Nejnovější články