Ukrajinská opozice pohřešuje 36 lidí, Bulatov se léčí v Litvě

- Aktuality autor: Michal Polák

Ukrajinský opoziční aktivista Dmytro Bulatov dorazil v noci na dnešek do litevského Vilniusu, kde podstoupí léčbu vážných zranění způsobených únosci. Pětatřicetiletý Bulatov odletěl v neděli z Ukrajiny a přes lotyšskou Rigu dorazil po půlnoci do Litvy, která mu nabídla bezplatnou léčbu. Podle ukrajinské opozice od počátku nepokojů zmizelo beze stopy 36 lidí. 

Dmytro Bulatov

Dmytro Bulatov,zdroj: Profimedia.cz

Bulatova v lednu unesli neznámí pachatelé, kteří ho mučili po celé dva týdny, kdy byl pohřešován. Ukrajinským médiím vylíčil, že se ho únosci, údajně mluvící s ruským přízvukem, mimo jiné pokoušeli ukřižovat a uříznout mu ucho. Kvůli účasti na protestech Bulatovovi původně hrozilo až osm let vězení. Obvinění související s jeho účastí na protivládních demonstracích ale úřady mezitím stáhly. 

V Litvě se už léčí tři další aktivisté, kteří jsou podle ukrajinské opozice obětí policejního násilí. Únosy a mučení, často zdokumentované videonahrávkami a fotografiemi na sociálních sítích, mají podle opozičních vůdců na svědomí členové úderných policejních komand Berkut. 

Opozice dnes zveřejnila statistiku zadržených a pohřešovaných. Ve vazebních celách policie v současné době drží 119 lidí, dalších šestatřicet osob beze stopy zmizelo. Podle opozice jsou ve vážném ohrožení, hrozí jim stejný osud, jaký potkal Bulatova nebo zavražděného aktivistu Jurije Verbyckého. Údaje o počtu mrtvých se různí, podle policie zahynuli tři lidé, opoziční údaje jsou přinejmenším dvojnásobné. 

Hlavní silou demonstrantů jsou pravicoví radikálové

Prezident Viktor Janukovyč v minulých dnech podepsal amnestii pro všechny uvězněné aktivisty, podmiňuje ji ale vyklizením okupovaného kyjevského centra. Právě tam, zejména v objektu kyjevské radnice a na náměstí Nezávislosti, se odehrává většina protestních akcí. Rozlehlý stanový tábor v centru ukrajinské metropole chrání před zásahem policie barikády z pneumatik, stavebního materiálu a barelů. 

Hlavní údernou silou demonstrantů se stalo radikální pravicové hnutí Společná věc (Spilna sprava), které vede právník Oleksandr Danyljuk. Podle dnešní zprávy agentury Unian se vůdce radikálů o víkendu rozhodl uprchnout před hrozbou zatčení do ciziny. V převleku a pěšky údajně přešel na neznámém místě schengenskou hranici a uchýlil se "do vyhnanství" v Londýně.

Tagy: Ukrajina Kyjev protivládní demonstrace

Zdroje: ČTK