Zeman bude v Soči od čtvrtka do neděle, bude povzbuzovat Sáblíkovou

- Aktuality autor: Danica Klein

V dějišti zimních olympijských her se zúčastní večeře státníků, kterou pořádá ruský prezident Vladimir Putin. Povečeří také se současnými i bývalými českými olympioniky. Na rychlobruslařském stadionu pak prezident chce povzbuzovat rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou, řekl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. 

Miloš Zeman

Miloš Zeman,zdroj: isifa/MAFRA/DAN MATERNA

Zeman do dějiště nejvýznamnější sportovní události roku odcestuje ve čtvrtek. V závěru dne má na programu večeři s českými sportovci. V pátek se nejprve zúčastní recepce pro vysoké představitele národních výprav, kterou na úvod her uspořádal Putin. Poté se Zeman přesune na zahajovací ceremoniál her. 

V sobotu se společně s manželkou Ivanou zúčastní otevření Českého domu v Soči. A v neděli navštíví olympijskou vesnici, kde se setká se členy české sportovní výpravy, uvedl Ovčáček. Ve stejné dny bude v dějišti zimní olympiády i arcibiskup Dominik Duka, který se chystá požehnat sportovcům. 

Ruský prezident Putin, který s úspěchem olympiády spojil svou osobní prestiž, přijede podle agentury ITAR-TASS do Soči v úterý, kdy se zúčastní zasedání Mezinárodního olympijského výboru. Ve čtvrtek se má sejít s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, který je podle ruských médií hlavní politickou celebritou her. V plánu má Putin i další schůzky se světovými státníky. 

V seznamu jeho partnerů pro jednání jsou například turecký premiér Recep Tayyip Erdogan, předseda nizozemské vlády Mark Rutte, japonský premiér Šinzó Abe a prezidenti Tádžikistánu Imomali Rachmon a Kyrgyzstánu Almazbek Atambajev. O případném Putinově setkání se Zemanem agentura ITAR-TASS neinformovala. 

Státní delegace ze 60 zemí světa

Premiér Bohuslav Sobotka do Soči neodcestuje. Členové vlády většinou argumentují pracovním vytížením. Pozvání od Českého olympijského výboru obdržel například ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek. Podle informací v Mladé frontě Dnes by měl za českými sportovci zamířit. Pozvání přijali předsedové Sněmovny Jan Hamáček a Senátu Milan Štěch. 

Hamáček by měl v Soči pobývat od 19. do 24.února. Kolem 18. února by se přitom ve Sněmovně mělo uskutečnit důležité hlasování o důvěře pro Sobotkovu vládu. 

Řada lidskoprávních organizací vyzývá světové politiky, aby do Soči nejezdili. Vadí jim stav lidských práv v Rusku. Jedním z nejvíce kritizovaných zákonů je ten, který omezuje propagaci homosexuality mezi mládeží. Kvůli němu do Soči nezamíří řada nejvyšších představitelů světových států. Podle údajů ruských médií budou nicméně v Soči přítomny státní delegace ze zhruba 60 zemí světa. 

Skupina 27 nositelů Nobelovy ceny z různých oborů v lednu vyzvala Putina v otevřeném dopise, aby zákon, který sám podepsal, zrušil. Moskva však kritiku odmítá jako agresivní vnucování cizích hodnot. 

Tagy: prezident ČR Olympiáda v Soči ZOH 2014

Zdroje: ČTK