Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 2°C Smíšené přeháňky

Ukrajinská armáda po kritice couvla a zrušila sporná pravidla pro muže v branném věku

Ukrajinská armáda po kritice couvla a zrušila sporná pravidla pro muže v branném věku
Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Generální štáb ukrajinské armády dnes zrušil nařízení, které zakazovalo mužům v branném věku opouštět bez zvláštního povolení místo bydliště. Informoval o tom náčelník ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj s tím, že armáda pravidla přepracuje.

Oznámení o omezení pohybu osob podléhajících vojenské službě vyvolalo ve společnosti vlnu kritiky. Prezident Volodymyr Zelenskyj si veřejně stěžoval, že s ním armáda tento krok nekonzultovala, odmítl však, že by měl s vojenskými veliteli neshody.

Generální štáb ukrajinské armády v úterý oznámil, že mužům ve věku od 18 do 60 zakázal opouštět bydliště bez zvláštního povolení příslušného vojenského úřadu. Odvolával se přitom na zákon z roku 1992, který tento krok předpokládá v době válečného stavu. Ten na Ukrajině platí od začátku ruské invaze. Později vydala armáda upřesnění, podle nějž muži v branném věku nebudou smět bez povolení přejíždět pouze hranice oblastí.

Podle Zalužného nařízení nemělo za cíl omezit práva a svobody občanů, jeho podoba ale vedla „k četným manipulacím a nesprávnému výkladu“, což se stalo „základem pro diskreditaci armády a vojenskopolitického velení“. Armáda proto rozhodla, že vrátí nařízení k přepracování. Jeho nová verze bude podle Zalužného vypracována v souladu s novými zákony a dalšími právními normami. Generál však současně uvedl, že nynější právní rámec armádě neposkytuje „účinné mobilizační mechanismy“.

Během krátké doby po jeho zveřejnění komentovaly nařízení na sociálních sítích stovky rozhořčených Ukrajinců, někteří nařkli ministerstvo obrany z „idiocie“. Opatření by podle nich podpořilo korupci na okresních vojenských úřadech. Další dávali najevo obavy z ještě většího hospodářského chaosu.

Zelenskyj, jemuž ústava svěřuje funkci vrchního velitele ozbrojených sil, veřejnosti slíbil, že na věc dohlédne, a požádal armádu, aby napříště podobné kroky nepodnikala bez jeho vědomí. Spor vyvolal spekulace, nakolik jsou prezident a obecně političtí představitelé informováni o dění v armádě a do jaké míry mají vliv na její rozhodování.

Prezident dnes jakékoliv spory s armádním velením popřel. „Jsme ve válce a musíme pracovat jako tým. Tak i pracujeme. Pokud jsou nějaké neshody, je třeba napravit chyby, které jsou, myslím, drobné ve srovnání s jednotou, kterou ukazuje náš stát, ukrajinský lid, naše armáda,“ citoval Zelenského server RBK-Ukrajina. „Chyby je třeba napravit, to je vše,“ dodal.

Zelenskyj chválil výsledky dělostřelectva dodaného ze Západu

Dělostřelectvo, které Ukrajině na obranu před ruskou invazí poskytly západní země, již dosahuje hmatatelných výsledků a výrazně snižuje bojové schopnosti ruské armády, uvedl dnes Zelenskyj ve svém pravidelném večerním videoposelství.

„Konečně je cítit, že začalo ve velkém pracovat západní dělostřelectvo - zbraně, které jsme dostali od našich partnerů. Jeho přesnost je opravdu taková, jaká má být,“ řekl Zelenskyj s tím, že ukrajinským obráncům se daří zasahovat skladiště a další místa důležitá pro logistiku ruských sil.

„To výrazně snižuje útočný potenciál ruské armády. Ztráty okupantů budou s každým dalším týdnem jen narůstat, stejně jako obtížnost jejich zásobování,“ citovala Zelenského agentura Unian.

Ukrajinská armáda podle agentury v posledním týdnu zasáhla nejméně 11 skladišť zbraní či munice. Díky dělům a raketometům s dlouhým dostřelem se mohla zaměřit i na cíle hluboko v týlu nepřítele.

Zdroje: