Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Typická miliardářka? Asiatka těsně nad padesát

Typická miliardářka? Asiatka těsně nad padesát
Majetek Čang Sin je v přepočtu více než 73,5 miliardy korun | zdroj: Profimedia

Počet žen se mezi miliardářkami za posledních dvacet let zvýšil sedmkrát. Na muže však v elitním klubu stále ještě nemají a ještě nějakou dobu mít nebude, byť přibývají vyšší rychlostí než jejich mužští kolegové. 

Jestliže před 20 lety po světě pobíhalo 255 miliardářů, dnes je jich 1374 a dohromady vlastní majetek v hodnotě 5,4 bilionu dolarů (132 bilionů korun). V roce 1995 mezi nimi bylo žen jen 22, dnes má majetek nad miliardu dolarů už 145 příslušnic něžného pohlaví a většinou jde o asijské podnikatelky.

Vyplývá to ze studie společnosti UBS, která se na rozdíl od ekonomických magazínů nezaměřovala na jména, ale na porovnání čísel.

Zatímco před lety byly z Asie jen tři, dnes je jich 25. A bohatství se jim daří získat dříve než jejich americkým či evropským kolegyním – jejich průměrný věk je 53 let, Evropanky si musí počkat průměrně do pětašedesátky.

Číňané se vypracovali většinou vlastními silami

Ostatně právě mezi Asiaty, zejména Číňany roste počet milionářů a miliardářů nejrychleji. A opět v rychlosti bohatnutí vítězí ženy, kterým se daří hlavně v nemovitostech, průmyslu a ve zdravotním odvětví.

Mění se i profil typické miliardářky – zatímco před lety šlo většinou o Američanky nebo Evropanky z bohatých rodin, dnes převažují ty, které se k závratnému majetku dopracovaly vlastními silami. Typickým příkladem je 50letá čínská realitní makléřka Čang Sin.

Čang od svých 14 let pracovala v oděvní továrně v Hong Kongu, z čehož se jí podařilo našetřit dost peněz, aby mohla odjet studovat do Evropy. Vystudovala britskou Sussexskou univerzitu a s diplomem se vrátila zpět do Číny. Své poznatky zužitkovala v byznysu a letos její majetek přesáhl tři miliardy dolarů (73,5 miliardy korun).

Bohatství není věčné

Studie se ale nezaměřila jen na účast žen v elitním klubu, ale na celkovou změnu jeho složení v průběhu let. A mimo jiné se ukázalo, že rozhodně neplatí, že miliardové vlastnictví se jen tak nerozkutálí.

Své jmění si udrželo jen 44 procent těch, kteří ho měli už v roce 1995. Šestašedesát jich zemřelo, 73 jich o peníze přišlo kvůli obchodním nebo jiným důvodům. A poslední 24 zchudlým boháčům rozházely majetek rodin. Ostatně čínské přísloví říká, že bohatství nikdy nepřežije více než tři generace. 

Zdroje:
The Guardian, Vlastní