Dnes je neděle 22. prosince 2024., Svátek má Šimon
Počasí dnes -1°C Slabé sněžení

Tuzemské řetězce se nechystají zastropovat ceny potravin - jsou prý relativně nízké

Tuzemské řetězce se nechystají zastropovat ceny potravin - jsou prý relativně nízké
Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Zastropovat ceny potravin se tuzemské řetězce zatím nechystají, řekl ČTK prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Protože obchodníci častěji zavádějí slevové akce, ceny se podle něj drží na relativně nízké úrovni.

Osm největších maloobchodních řetězců na Slovensku ode dneška zastropuje ceny vybraných potravin, opatření bude trvat tři měsíce. Ceny potravin v Česku v únoru meziročně stouply o 23,9 procenta, v lednu to bylo o 24,8 procenta. Celkově byly spotřebitelské ceny proti loňskému roku vyšší o 16,7 procenta, růst tak zpomalil z lednových 17,5 procenta.

Řada Čechů kvůli rostoucím cenám jezdí za nákupy do Polska, kde vláda zrušila DPH na některé základní potraviny. České obchody u hranic s Polskem tak mají oproti období před snížením DPH o 30 až 40 procent nižší prodeje, řekl dříve Prouza. Už loni si někteří obyvatelé u polských hranic stěžovali na to, že tam Češi vykupují obchody. Vyhledávané jsou mezi Čechy také nákupy v Německu, kde se naopak vyzdvihuje kvalita potravin.

Zastropování cen potravin na Slovensku se dotkne asi 400 položek, jednat se bude především o produkty slovenského původu, oznámilo v pátek slovenské ministerstvo zemědělství a zástupci maloobchodu. Na vybraných položkách bude označení Protiinflační garance a jejich ceny prodejci zveřejní na svých webových stránkách. Potraviny byly na Slovensku letos v únoru stejně jako v lednu meziročně dražší o 28,6 procenta. Meziroční míra inflace pak v únoru zrychlila tempo na 15,4 procenta z lednových 15,2 procenta.

„Ve slevách se v Česku aktuálně prodá přes 60 procent potravin. Zastropování cen přitom není nic jiného než dlouhodobá slevová akce na předem určenou část sortimentu. Považujeme za vhodnější slevy střídat, aby měli zákazníci bohatší výběr a nedocházelo ke zdražení těch potravin, jejichž ceny nejsou zastropované. Zároveň ale tyto zahraniční aktivity sledujeme a vyhodnocujeme jejich efektivitu, včetně zapojení dodavatelů, kteří také musí garantovat dobrovolné snížení cen,“ řekl dnes Prouza.

Šéf svazu obchodu dnes na svém twitterovém účtu opět vyzval ministra zemědělství Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL), aby prosadil nižší sazbu DPH na základní potraviny a prověřil tržní sílu dodavatelských řetězců. V Česku jsou podle Prouzy u řady potravin jeden či dva dodavatelé, kteří ovládají třetinu trhu a diktují si ceny. „Když nemáte možnost zakoupit mezi pěti šesti dodavateli, tak ti velcí dodavatelé toho samozřejmě zneužívají,“ prohlásil dříve Prouza.

Nekula již dříve poznamenal, že zastropování cen potravin nepovažuje za vhodný krok. V Maďarsku podle něj zavedení cenového stropu naopak vedlo ke zdražování potravin. Vláda usiluje o zdravé konkurenční prostředí a nechce diktovat ceny, řekl Nekula.

Nekula koncem února vyzval veřejnost, aby ministerstvu zemědělství posílala podněty na nekalé praktiky obchodníků i potravinářských podniků nebo zemědělských výrobců. V březnu uvedl, že se významná část podnětů týká slevových akcí, kdy se deklaruje sleva, která ve skutečnosti slevou není. Podněty se podle Nekuly týkají i kvality potravin nebo například nepovolených provozoven. Ministerstvo podněty předává příslušným úřadům, jako je Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, Státní zemědělská a potravinářská inspekce, Státní veterinární správa nebo Česká obchodní inspekce.

Zdroje: