Tusk kritizoval rozšíření Nord Streamu. Nesnížilo by závislost na Rusku
18. 12. 2015 – 15:34 | Zpravodajství | von

Šéf summitů EU Donald Tusk dnes prohlásil, že rozšíření plynovodu Nordstream nesníží energetickou závislost Unie na Rusku. Zařízení přivádí plyn na dně Baltického moře přímo do Německa. Tusk také na summitu EU zdůraznil, že projekt musí splňovat podmínky nové energetické legislativy EU, takzvaného třetího energetického balíčku. A také naplnit cíle vznikající energetické unie.
Tusk před novináři citoval údaje Evropské komise, která podle něj spočetla, že dokončení projektu Nord Stream 2 by zvýšilo závislost Evropy na jednom dodavateli a koncentrovalo do této jedné cesty 80 procent dodávek ruského plynu. Také by to znamenalo dominantní pozici ruské společnosti Gazprom na německém trhu s podílem přes 60 procent.
"Z mého pohledu nepomáhá Nord Stream diverzifikaci, ani nesnižuje naši energetickou závislost. Ale je na komisi, aby dokončila své technické i právní hodnocení toho, zda toto je, či není v souladu s našimi dnešními závěry," poznamenal Tusk. Právě komise tak nakonec rozhodne, zda má mít projekt nárok na jakoukoli - finanční, právní či politickou - podporu ze strany Evropské unie či jejích členských zemí.
Podle Tuska dnes prezidenti a premiéři osmadvacítky na summitu hovořili také o "geopolitickém kontextu" a o problémech, které případné rozšíření plynovodu bude znamenat pro Ukrajinu. Itálie, ale také Bulharsko a další země chtěly vyjasnit, proč nešlo pokračovat v plánech na plynovod South Stream, když rozšíření baltského plynovodu by mohlo být možné.
Na projektu Nord Stream 2, který spočívá v rozšíření stávajícího plynovodu přivádějícího zemní plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře, se dohodl ruský Gazprom s německými společnostmi E.ON a BASF/Wintershall, rakouskou OMV, francouzskou ENGIE a britsko-nizozemskou Royal Dutch Shell.