Řecko natruc plánuje plynovod z Ruska, EU z toho radost nemá

- Aktuality autor: roj

Řecko plánuje společně s Ruskem výstavbu plynovodu v hodnotě dvou miliard eur (asi 55 miliard korun). Projekt takzvaného jihoevropského plynovodu by sice vytvořil v Řecku zhruba 20 tisíc pracovních míst, ale mohl by ještě zvýšit už tak napjaté vztahy Atén a Bruselu. Plynovodem by mohlo po roce 2018 do Evropy ročně proudit 47 miliard metrů krychlových plynu od ruské společnosti Gazprom.

Řecko se domlouvá s Ruskem na výstavbě plynovodu (ilustrační snímek)

Řecko se domlouvá s Ruskem na výstavbě plynovodu (ilustrační snímek),zdroj: ThinkStock

Řecký ministr pro energetiku Panajotis Lafazanis představil předběžné plány projektu ředitelům řeckých energetických firem a slíbil, že vláda nedovolí, aby ji evropské instituce komandovaly. Energetická dohoda s Ruskem je podle ministra důležitou součástí řecké "mnohostranné" zahraniční politiky.

Politici v EU se obávají, že Rusko by mohlo využít krize a vtáhnout Řecko více pod svůj vliv. EU naopak usiluje o snížení závislosti na Gazpromu a tvrdí, že jihovýchodní Evropa by měla dovoz této suroviny diverzifikovat a dát přednost zvýšení objemu dodávek zemního plynu z Ázerbájdžánu.

Plánovaná dohoda s Řeckem přichází poté, co Rusko na konci loňského roku opustilo plány na výstavbu plynovodu South Stream. Ten měl ročně přivádět do Evropy 63 miliard metrů krychlových plynu a obejít Ukrajinu. Jeho trasa měla vést Černým mořem do Bulharska.

Moskva místo toho představila projekt Turkish Stream, kterým má téct stejný objem plynu na jižní pobřeží Černého moře a odtud do Řecka. Odborníci jsou však skeptičtí a nevěří, že by mohl být plynovod postaven v příštích letech, když na něj nebude dostatek financí.

Brusel se postavil proti plynovodu South Stream, protože je podle něj v rozporu s pravidly pro hospodářskou soutěž. Ta brání Gazpromu být jak dominantním dodavatelem plynu, tak dominantním distributorem. Evropská komise trvá na tom, že případný plynovod přes Řecko bude mít stejné problémy s omezením hospodářské soutěže.

Kvůli diverzifikaci zdrojů EU podporuje plynovod TAP, částečně vlastněný společností BP. Tímto plynovodem má do roku 2020 téct ročně deset miliard metrů krychlových ázerbájdžánského plynu a povede z turecko-řecké hranice do jižní Itálie.

Lafazanis dodal, že podporuje oba projekty, zdůraznil ale, že má zvláštní požadavky ohledně TAP, včetně kompenzací pro farmáře, které plynovod ovlivní, a včetně příspěvků pro obce v okolí plynovodu.

Tagy: Rusko Řecko zahraničí ropa a zemní plyn

Zdroje: ČTK