Turecký soud potvrdil tresty vězněných Čechů. Čeká je více než šest let za mřížemi

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Oba čeští občané, kteří jsou v Turecku vězněni od listopadu 2016, stráví za mřížemi 75 měsíců. Původní výši trestů dnes potvrdil turecký nejvyšší soud, proti jehož rozhodnutí už nemají možnost odvolání.

Česká dvojice odsouzená v Turecku už nemá šanci odvolat se proti rozsudku nejvyššího tureckého soudu

Česká dvojice odsouzená v Turecku už nemá šanci odvolat se proti rozsudku nejvyššího tureckého soudu,zdroj: Profimedia

"Nejvyšší soud v Ankaře potvrdil původní verdikt soudu nižší instance ve výši šest let a tří měsíců pro oba Čechy," uvedla Valentová. Ministerstvo se o rozsudku dozvědělo od právních zástupců Markéty Všelichové a Miroslava Farkase, kteří jsou v Turecku zadržováni od listopadu 2016. Byli odsouzeni za spolupráci s bojovníky milic syrských Kurdů YPG, které Ankara považuje za teroristickou organizaci.

Dvojice již v Turecku vyčerpala všechny možnosti, jak verdikt zvrátit, může se ale obrátit na Evropský soud pro lidská práva. "Česká republika se v případě podání stížnosti může připojit na stranu stěžovatele. Nelze ale předjímat, zda soud případ přijme," uvedla Valentová.

Ministerstvo zahraničí bude podle mluvčí případ dál sledovat. Náměstek ministra pro řízení právní a konzulární sekce Martin Smolek již požádal o jednání se zástupci tureckého ministerstva zahraničí a spravedlnosti.

Všelichová a Farkas zůstávají ve věznici ve Vanu na jihovýchodě Turecka. Jejich fyzický stav je dobrý a jejich rodiny jsou v kontaktu s českou konzulkou, řekla Valentová.

Tagy: terorismus zahraničí Turecko Češi v zahraničí Strana kurdských pracujících (PKK) justice a soudy

Zdroje: ČTK