Zaorálek míří do Turecka pomoci zatčeným Čechům
23. 11. 2016 – 14:45 | Zpravodajství | von

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek pojede v polovině prosince do Turecka, kde chce jednat o dvojici zatčených Čechů. Turci obvinili Markétu Všelichovou a Miroslava Farkase z příslušnosti ke kurdským milicím, které řadí k teroristickým organizacím. Zaorálek doufá, že dosáhne jejich brzkého vyhoštění. Ministr bude řešit i problémy se stavbou turecké elektrárny Yunus Emre, který financovala Česká exportní banka (ČEB) a pojistila ho státní pojišťovna EGAP.
Resort podle Zaorálka už podnikl některé kroky, snaží se jednat a "připravit půdu" pro navrhovaná řešení. "Ale sami tady nic nezmůžeme, pokud nebude určitá ochota vyjít vstříc, tak to nebude jednoduché," řekl novinářům. Zadržení si museli být vědomi nebezpečí, která je v oblasti čekají. Markéta Všelichová už byla v minulosti zadržena a nedbala varování diplomacie, dodal.
Dvojice Čechů zadržená v Turecku je podle tureckého listu Hürriyet obviněna z poskytování zbraní a bude souzena. O zadržení Čechů informoval turecký tisk minulý čtvrtek. Dvojice podle něj uvedla, že prošla výcvikem v německých speciálních silách a ve francouzské legii.
Situace je podle Zaorálka možná složitější, než by byla u jiných zemí, protože Turecko je spojencem ČR a členem Severoatlantické aliance. "Není možné postupovat jinak než mít zároveň zájem, aby vztahy fungovaly," řekl. Nutné je podle něj jednání a jediným výsledkem může být určitá dohoda. Cesta do Turecka se plánovala dlouhodobě, bez ohledu na aktuální situaci.
Problémový projekt elektrárny má dnes na programu vláda. Stavba stále není dokončena. Celková pojistná angažovanost EGAP je 16,1 miliardy korun Kč, nesplacená výše jistiny úvěru ČEB 11,7 miliardy Kč. Hlavním dodavatelem je česká společnost Vítkovice Power Engeneering, která je v insolvenci. Podle materiálu pro dnešní jednání vlády hrozí výrazné negativní dopady na státní rozpočet. Ministr průmyslu Jan Mládek je dnes odhadl na zhruba 15 miliard korun.