Rusové přijdou i o turecké potraviny. Moskva zakázala jejich dovoz

- Aktuality autor: roj

Rusům se od ledna opět okleští nabídka potravin v obchodech. Po zákazu západních produktů z regálů zmizí i téměř všechny turecké potraviny - zeleninou počínaje a solí konče. Kreml zveřejnil seznam výrobků a potravin, jejichž dovoz zakáže v reakci na sestřelení svého bombardéru u hranic se Sýrií. Otázkou je také budoucnost velkých společných energetických projektů.

Turecko už letos vyvezlo do Ruska 255 tisíc tun citrusů (ilustrační snímek)

Turecko už letos vyvezlo do Ruska 255 tisíc tun citrusů (ilustrační snímek),zdroj: ThinkStock

Turecko bylo přitom loni pátým hlavním dodavatelem potravin do Ruska a jeho význam ještě narostl poté, co Moskva uvalila embargo na dovoz západních potravin. Ruské embargo dalo Ankaře příležitost zvýšit vývoz i spotřebního zboží. To nyní končí. 

"Kromě ovoce a zeleniny, o nichž ruské úřady již informovaly, se na seznam dostalo také drůbeží maso, sůl a řezané květiny," poznamenala agentura Interfax. Zákaz se však nevztahuje na zboží, které si jednotlivci vezou pro osobní potřebu v povoleném množství.

Podle ruských médií v úředním ruském sankčním seznamu zatím chybí zablokování energetických projektů, zejména výstavby plynovodu Turkish Stream a jaderné elektrárny na jižním pobřeží Turecka za 22 miliard dolarů (560 miliard korun). Moskva už do výstavby elektrárny vložila asi tři miliardy.

Vládní zdroje ale ruské agentuře TASS řekly, že diskuse kolem plynovodu Turkish Stream, jímž má proudit ruský zemní plyn do Turecka a dál do Evropy, končí automaticky. Seznam sankcí totiž obsahuje pozastavení práce rusko-turecké mezivládní komise, která projekt zastřešuje.

Rusko podle celní správy nejvíce dováží z Turecka rajčata a citrusy. Za deset měsíců letošního roku Rusko dovezlo přes 300 tisíc tun tureckých rajčat za skoro 288 milionů dolarů (asi 7,3 miliardy Kč) a více než 255 tisíc tun citrusů za 172 milionů dolarů (asi 4,4 miliardy Kč).

Drůbežího masa se dovezlo za 15 milionů dolarů (asi 380 milionů Kč), další položky se pohybovaly řádově v milionech dolarů, tedy desítkách milionů korun.

Média se obávají, že sankce proti Turecku nejvíce postihnou ruské spotřebitele, podobně jako ruská odvetná opatření za západní sankce. Zákaz dovozu západních potravin totiž vedl k zúžení sortimentu a zdražování.

Od 1. ledna Moskva také pozastaví bezvízový styk s Tureckem.

Tagy: Rusko zahraničí Turecko sestřelení ruského bombardéru Tureckem

Zdroje: ČTK