Turčynov o federalizaci Ukrajiny: Rusko ať se zabývá svými problémy

- Aktuality autor: Petr Kubec

Oleksandr Turčynov, předseda ukrajinského parlamentu a úřadující prezident, dnes v rámci projevu při cestě po centrální Ukrajině zamítl návrh ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova na federalizaci Ukrajiny. Ten v neděli v Paříži uvedl, že status "neutrální federace" je jediný vhodný pro Ukrajinu. Podle současné ukrajinské hlavy státu je to však stát unitární a nemá předpoklady pro federální uspořádání.

Oleksandr Turčynov

Oleksandr Turčynov,zdroj: Profimedia.cz

O budoucím správním uspořádání země rozhodnou sami Ukrajinci, řekl Turčynov. "Pánové Lavrov, (prezident Vladimir) Putin a (premiér Dmitrij) Medveděv mohou navrhovat jakékoli scénáře, ale jen pro Ruskou federaci. Rusko ať se zabývá svými problémy, nikoli problémy Ukrajiny," poznamenal Turčynov.

Ukrajina podle něj žádné předpoklady pro federalizaci nemá. "Prosazujeme politiku zaměřenou na posílení samostatnosti a odpovědnosti našich regionů, zejména v hospodářské sféře. Naše regiony musejí být silné a musejí samostatně rozhodovat o své budoucnosti, jak se to děje v mnoha civilizovaných zemích Evropy. Touto cestou se vydáme," řekl Turčynov.

Úřadující ukrajinský prezident se zároveň vyhnul přímé odpovědi na otázku, zda Kyjev hodlá prosazovat status neutrality. Problém příslušnosti ukrajinské armády k některému z vojenských bloků podle něj nové ukrajinské vedení projednává.

"Je to naléhává otázka. Ukrajina se dnes snaží zamezit tomu, aby jakákoli cizí země měla vůči ní útočné úmysly," řekl Turčynov a dodal, že alianční politika je předmětem jednání vlády, ministerstva zahraničí i parlamentu.

Ukrajina zatím oficiálně neusiluje o členství v Severoatlantické alianci, i když řady aliančních programů se i za bývalého režimu prezidenta Viktora Janukovyče účastnila. Po změně vlády v Kyjevě je členství v NATO častým tématem projevů prozápadních ukrajinských politiků. Rusko se proti rozšiřování aliance východním směrem ostře staví.

Tagy: Rusko Ukrajina

Zdroje: ČTK