Tunisko odřízlo hraniční přechod s Libyí. Desítky tisíc lidí prchají a boje zuří dál

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Tunisko v pátek uzavřelo hlavní hraniční přechod s Libyí Rás Džadír ležící necelých dvě stě kilometrů od Tripolisu. Na východě dále pokračují boje, stejně jako v libyjské metropoli. Více než deset tisíc lidí se už pokusilo dostat do bezpečí.

Konflikt v Sýrii

Konflikt v Sýrii,zdroj: Profimedia.cz

Podle agentury Reuters se tuniští pohraničníci před uzavřením hranice pokusili pomocí varovných výstřelů a slzného plynu rozehnat tisíce uprchlíků, z nichž většinu prý tvořili egyptští dělníci, kteří prchli před boji z Tripolisu. Podle tuniských úřadů se Egypťané pokoušeli násilím dostat na druhou stranu hranice, ačkoli neměli potřebná víza. Při incidentu byl údajně zraněn jeden tuniský pohraničník. Už ve čtvrtek byli při nepokojích na hraničním přechodu údajně zabiti dva Egypťané, které zasáhly střely libyjských bezpečnostních složek. 

Libye zažívá nejtěžší období od svržení režimu Muammara Kaddáfího v roce 2011. Za minulé dva týdny přišlo v této zemi podle agentury Reuters o život 214 lidí a téměř tisícovka jich bylo zraněno. 

V metropoli Tripolisu a ve východolibyjském Benghází dál pokračují boje mezi skupinami milicionářů. Ozbrojenci, kteří se podíleli na Kaddáfího svržení a teď se odmítají podřídit centrální vládě, se snaží obsadit a udržet jednotlivé regiony. V Benghází dnes výbuch otřásl ústředím policie, budova je prý v troskách. Incident si naštěstí nevyžádal žádné oběti, neboť dům byl od nedávného ostřelování ze strany milicionářů prázdný. 

I přes špatnou bezpečnostní situaci na východě země se v sobotu sejde v Tobrúku ke svému ustavujícímu zasedání nově zvolený libyjský parlament. Podle agentury DPA je již značná část z 200 poslanců zvolených v červnových volbách na místě. 

Situace v Libyi se rychle zhoršuje a většina zemí z této severoafrické země v minulých dnech evakuovala své občany i diplomaty. České ministerstvo zahraničí dočasně uzavřelo zastupitelský úřad v Tripolisu ve čtvrtek a česká armáda letecky evakuovala deset pracovníků velvyslanectví ČR a jedenáct Švýcarů. Řecké námořnictvo dnes z Libye evakuovalo 77 svých občanů a dalších 109 cizinců převážně z evropských zemí. 

Tagy: Sýrie evakuace Libye konflikt v Sýrii

Zdroje: ČTK