Putin Obamovi 'naložil'. Západ prý ničí mezinárodní spolupráci a sankce jsou kontraproduktivní

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Ruský prezident Putin v pátek mluvil telefonicky se svým americkým protějškem Obamou a označil v něm nedávné rozšíření západních sankcí proti Rusku za kontraproduktivní. Západ tak podle něj vědomě ničí mezinárodní spolupráci a globální stabilitu.

Barack Obama

Barack Obama,zdroj: Getty Images

Obama v rozhovoru zopakoval "hluboké znepokojení" nad podporou, kterou Moskva poskytuje ukrajinským separatistům, oznámil Bílý dům. 

"Nehledě na existující rozdíly v hodnocení řady zásadních momentů, zdůraznily obě strany zvláštní význam okamžitého a trvalého zastavení bojových akcí na jihovýchodě Ukrajiny a zahájení politického jednání," uvedla ruská tisková služba. 

Rozhovor, který se podle Kremlu uskutečnil na žádost Bílého domu, byl prvním přímým kontaktem Obamy a Putina po rozšíření západních sankcí. 

Podle Putinovy tiskové služby se prezidenti shodli v názoru, že nynější stav rusko-amerických vztahů neodpovídá zájmům Moskvy ani Washingtonu. "V této souvislosti si vyměnili názory na perspektivu rusko-amerického dialogu," uvádí se ve zprávě ruské tiskové služby. 

Podle informace Bílého domu Obama "zopakoval hluboké znepokojení z rostoucí podpory, kterou Rusko poskytuje separatistům na Ukrajině". Zdůraznil, že dává přednost diplomatickému řešení krize. 

Debata byla podle Washingtonu věnována i nedávnému americkému obvinění, že Rusko porušuje články smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu. Rusko americké výtky odmítá.

Tagy: Rusko Bílý dům Amerika telefonát Kreml protiruské sankce

Zdroje: ČTK