Trumf nebo sebevražda? Sobotka bude nejspíš lídrem ČSSD v Praze

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 12. 8. 2013 23:07) - Aktuality autor: Jakub Konečný

Krajský výkonný výbor pražské ČSSD jednomyslně požádal předsedu strany Bohuslava Sobotku, aby byl lídrem kandidátky strany v hlavním městě, to dnes sdělil zdroj obeznámený s jednáním stranického výboru. Sobotka dnes České televizi řekl, že si nabídky výkonného výboru pražské ČSSD váží, kandidovat ale chce v Jihomoravském kraji. Kandidaturu tam ale zvažuje údajně i jihomoravský hejtman Michal Hašek. 

Bohuslav Sobotka (ČSSD)

Bohuslav Sobotka (ČSSD),zdroj: Profimedia.cz

Jako o možném kandidátovi na volebního lídra pražské kandidátky ČSSD do Sněmovny se před časem mluvilo i o předsedovi Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil, který v čele ČMKOS na jaře příštího roku skončí. 

Šéf pražské ČSSD Karel Klíma v polovině července uvedl, že vybírají z několika kandidátů. Zavadil tehdy podle něj "navštívil několik obvodů, sonduje nálady". Pozice Zavadila by prý ale mohla být složitější, protože ani on nepochází z metropole. 

Sobotka se narodil v Telnici u Brna. Členem Sněmovny je od roku 1996. Předsedou strany je od roku 2011, už předtím ji ale řídil po odstoupení Stanislava Grosse a později Jiřího Paroubka. Spolu s Haškem, který šéfuje Asociaci krajů, soupeří o vliv ve vedení ČSSD. Před hlasováním o důvěře úřednické vládě Jiřího Rusnoka Sobotka prosazoval, aby ji strana nepodpořila, a uváděl, že by poslanci ČSSD mohli opustit sál. Hašek zastával názor, aby sociální demokraté Rusnoka podpořili. Takový návrh nakonec na grémiu strany před hlasováním přednesl sám Sobotka

Tagy: ČSSD Brno předčasné volby 2013 Sobotkův pád

Zdroje: ČTK