Trosky Titaniku se po sto letech dostávají pod ochranu UNESCO

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Trosky Titaniku se v den stého výročí potopení dostanou pod ochranu Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Organizace dnes v Paříži oznámila, že slavná loď bude pod ochranou konvence o ochraně podmořského kulturního dědictví.

Konvence se vztahuje na objekty, které jsou pod vodou aspoň sto let. Slavná loď se potopila 15. dubna 1912 a její trosky jsou v hloubce asi 4000 metrů. Vzhledem k tomu, že se Titanic potopil v mezinárodních vodách v severním Atlantiku, žádná země si nemůže dělat exkluzivní nárok na místo, kde spočívají trosky lodi, připomněla organizace.

Podle prohlášení UNESCO z konvence vyplývá, že její signatářské státy mohou od nynějška zabavit předměty ukradené z Titaniku, nebo zabránit výzkumu, který by byl "nevědecký nebo neetický", tedy ničení nebo rabování trosek. Konvence o ochraně podmořského kulturního dědictví vstoupila v platnost v roce 2009 a zatím jí ratifikovalo 41 států.

Podle Jamese Delgada z amerického Národního úřadu pro oceány a ovzduší jsou trosky kýlu dobře zachované a "uvnitř jsou dokonce ještě zbytky dřeva a látek". Podle něj ale oblast trosek Titaniku stále více zamořují odpadky z lodí s turisty, kteří navštěvují místo katastrofy.

"Jsou tam plechovky od piva, plastikové sklenice a takovéhle věci, které tam zůstanou hodně dlouho," řekl Delgado. Návštěvníci z podmořských výprav zde zanechávají i plastikové květiny či upomínkové desky. 
Při potopení Titaniku zahynulo na 1500 lidí.

Tagy: ochrana výročí UNESCO trosky

Zdroje: ČTK