Tresty za tunel v Čepru: 15 let pro Krejčíře, 5 pro bývalého ředitele

- Aktuality autor: mba

Pražský městský soud poslal na 15 let do vězení uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře za pokus o vytunelování státního podniku Čepro a přípravu vraždy celníka. Soud potrestal pěti roky vězení také bývalého obchodního ředitele Čepra Martina Pechana. Verdikt není pravomocný a v případě Krejčíře bude jeho vykonání záviset na rozhodnutí o vydání z vazby v Jihoafrické republice. Tím se bude tamní soud zabývat 28. ledna příštího roku.

Radovan Krejčíř čeká na rozhodnutí o vydání do ČR ve vazbě v JIhoafrické republice

Radovan Krejčíř čeká na rozhodnutí o vydání do ČR ve vazbě v JIhoafrické republice,zdroj: Profimedia.cz

Krejčíř s Pechanem by podle soudu měli společně zaplatit Čepru škodu přes 18 milionů korun a úroky z prodlení, protože podle soudu škodu státnímu podniku způsobili.

Předsedkyně trestního senátu Hana Hrnčířová při zdůvodnění rozsudku zdůraznila, že Krejčíř dostal trest na samé horní hranici trestní sazby. Hlavním důvodem bylo to, že páchal trestnou činnost opakovaně a v minulosti mu české soudy uložily 10,5 roku vězení. U Pechana soud naopak zvolil mírnější trest, protože od páchání trestné činnosti uběhla dlouhá doba.

Rozhodnutí Městského soudu v Praze tak nejen potvrzuje správnost kontinuálního postoje vedení společnosti Čepro, které tvrzené pohledávky od počátku odmítá jako fiktivní, ale zároveň bude mít zásadní význam také na další průběh souvisejícího civilního řízení, v němž se společnost Venturon Investment, resp. jí spřízněné společnosti, snaží vymoci od státem vlastněné společnosti Čepro cca 3 mld. Kč.

Krejčíř s Pechanem podle obžaloby vytvořili fiktivní pohledávky firem Bena a Tukový průmysl Ostrava vůči Čepru za zhruba tři miliardy korun. Peníze v roce 2003 a 2004 vymáhali soudně, o čemž se však podnik vůbec nedozvěděl. Krejčíř a Pechan prý totiž prostřednictvím dalších obviněných přesvědčili úřednici z podatelny Čepra, aby sebrala soudní obsílky. Soudy pak domnělý nárok firem uznaly a k exekuci ve státním podniku nedošlo jen díky zásahu policie. Pechan se hájil tím, že pohledávky byly pravé.

Soud s tím ale nesouhlasil. Soudkyně v několikahodinovém zdůvodnění rozsudku rozsáhle popisovala složitý systém, jak Krejčíř s Pechanem s pomocí takzvaných "bílých koní" uzavírali smlouvy o postoupení pohledávky, aby situaci kolem Čepra co nejvíce znepřehlednili.

Krejčíř byl odsouzen také za to, že chtěl vymáhat po státu dvě miliardy korun tak, že nechal ve firmě Tukový průmysl uložit padělané peníze a hodlal podplatit některého celníka, aby je naoko zabavil na úhradu celního dluhu firmy a následně s penězi uprchl. Podle obžaloby se poté chtěl celníka, kterého měl sehnat dosazený jednatel firmy Radek Zwierzyna, zbavit. Zwierzyna se ale začal bát o život a v červnu 2005 vše oznámil na policii.

Státní zástupce Jaroslav Dolejší nechtěl komentovat, zda je s rozsudkem spokojen. "Soud provedl velmi podrobné dokazování, a to se odrazilo v jeho rozhodnutí," řekl novinářům Dolejší. Podle něj totiž soud jeho obžalobu zpřesnil. Žalobce se částečně proti rozsudku odvolal, jelikož nesouhlasil s tresty pro Pechana, Siudu a Skopcovou. U ostatních si ponechal lhůtu pro odvolání, což udělala i většina advokátů.

Tagy: Česko domácí kauza Krejčíř justice a soudy

Zdroje: ČTK