Při pokusu o útěk prý Krejčířovi pomáhali zaměstnanci vězení

- Aktuality autor: roj

Radovanu Krečířovi v plánech na útěk z vazby zřejmě pomáhal nejméně jeden ze zaměstnanců jihoafrického vězení. Podle policie plánoval podnikatel útěk, který se jí v sobotu podařilo zmařit, na neděli. Měl prý dokonce už připravený i vrtulník.

Podnikatel Radovan Krejčíř měl útěk naplánovaný do nejmenších detailů, včetně zajištění helikoptéry a luxusního auta, které by ho dovezlo přes hranice

Podnikatel Radovan Krejčíř měl útěk naplánovaný do nejmenších detailů, včetně zajištění helikoptéry a luxusního auta, které by ho dovezlo přes hranice,zdroj: Profimedia.cz

Kromě zbraní, paralyzéru, mobilních telefonů a dalších předmětů použitelných při útěků našli policisté u Krejčíře údajně také ručně psaný deník, který by prý mohl pomoci při vyšetřování dalších Krejčířových kauz. "Dobré na Krejčířovi je, že si všechno zapisuje," uvedl mluvčí jihoafrické policie Solomon Makgale. Vše údajně Krejčíř ukryl pomocí propašovaného šroubováku do běžeckého pásu, který má k dispozici.

Vyšetřovatelé mají prý důvodné podezření, že Krejčířovi pomáhal jeden nebo více zaměstnanců vězení. Zda podezřívají konkrétní osobu, ale nesdělili.

Podle serveru Eyewitness News se policistům už podařilo identifikovat pistoli, kterou u Krejčíře našli. Patřila údajně muži, který zemřel v roce 1999. Soukromý vyšetřovatel Paul O'Sullivan, který se Krejčířovými kauzami dlouhodobě zabývá, ale tvrdí, že patřila příslušníkovi jihoafrické armády.

Makgale už sdělil, že se jednalo o čtvrtý Krejčířův pokus o útěk z vězení. Mělo k němu prý dojít v neděli, ale díky informacím tajných služeb se ho podařilo zmařit. "Zajištěný měl i vrtulník a luxusní automobil, který by ho odvezl ze země," uvedl Makgale.

V pondělí se v jihoafrických médiích objevila zpráva, že informaci o chystaném útěku policii předal soukromý vyšetřoval O'Sullivan. Údajně se obával v případě Krejčířova útěku o svůj život. Policie ale později popřela, že by informaci měla z tohoto zdroje.

V rozhovoru poskytnutém deníku The Star O'Sullivan sdělil, že by se postaral, aby byl Krejčíř v případě útěku "do 24 hodin mrtvý". Udělal by to prý v sebeobraně. "Vzhledem k tomu, že se mě pokusil zabít už šestkrát a že pravidelně vyjadřuje úmysl mě zabít, myslím, že by to bylo ospravedlnitelné," uvedl.

Za jeden z pokusů o vraždu O'Sullivana se Krejčíř zodpovídá před jihoafrickým soudem. Další prý nedávno zorganizoval přímo z vězení, když najal dva nájemné vrahy údajně z České republiky.

Soud v Johannesburgu shledal na konci srpna Krejčíře vinným z pokusu o vraždu, z únosu a z pokusu o přechovávání narkotik. Výši trestu by si měl obžalovaný podle dosavadních informací vyslechnout 12. října.

Tagy: zahraničí domácí útěk z vězení Jihoafrická republika kauza Krejčíř

Zdroje: ČTK