Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -3°C Zataženo

Trapas, ostuda či dobře zvládnutá mise? Co říkají politici na Zemanovu cestu do Ruska

Trapas, ostuda či dobře zvládnutá mise? Co říkají politici na Zemanovu cestu do Ruska
Zeman s Putinem v Moskvě | zdroj: Profimedia

Prezident Miloš Zeman se v Moskvě zúčastnil oslav 70. výročí vítězství sovětské armády v boji s nacistickým Německem a sešel se i s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Co na průběh Zemanovy cesty říkají čeští politici?

Zemanovu cestu hodnotí většinou kladně a jako vyváženou. Kriticky se k ní staví především zástupci TOP 09.

"Teď jsem na letišti v Praze, vracím se, a nevím jak to hodnotit, neboť nevím, co byl výsledek rozhovorů. Pan prezident říkal, že se bude zasazovat o to, aby Rusové splatili své dluhy, tak nevím, jestli nějaké peníze přivezl. Známe nějaký výsledek té návštěvy, nebo nic? Pokud není žádný výsledek, tak je to s odpuštěním pro kočičky, protože slíbil, že přiveze něco z těch dluhů, které jsou docela podstatné. Toto asi já opravdu nemusím hodnotit. Pak je výsledek jasný. Pokud jde i o další smysl návštěvy poklonit se padlým, tak zatímco paní Merkelová se zmínila, že to nebyli pouze Rusové, kteří padli, ale i Ukrajinci a Bělorusové, tak bych byl rád, kdyby se o nich také mluvilo," řekl předseda TOP 09 a poslanec Karel Schwarzenberg

"Považuji tu cestu za užitečnou a s dobrým výsledkem, jak pokud jde o uctění památky osvoboditelů, tak z pohledu jednání s Vladimirem Putinem, které otevírá jak udržení energetické soběstačnosti, tak odbytu našich výrobků na území Ruské federace i celní unie," uvedl předseda KSČM a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip.

"Jsem rád, že prezident Zeman nakonec uznal, co od počátku jako jediná říkala KDU-ČSL: že je v pořádku uctít padlé vojáky, ale ne účastnit se přehlídky. A že se stejně jako německá kancléřka setkal s ruským prezidentem, je dobře. Státníci spolu mají jednat," řekl místopředseda KDU-ČSL a místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek.

"Myslím, že se kolem toho dělá zbytečný rozruch. Bylo to v rámci oslav ukončení druhé světové války a vše ostatní by mělo jít stranou," reagoval předseda poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch.

"Znám pouze dílčí informace ze sdělovacích prostředků, ale i podle nich bych hodnotil proběhlou cestu pana prezidenta jako vyváženou a úspěšnou. Zejména z pohledu politického a reprezentačního. Protože neznám výsledek jednání pánů prezidentů ohledně dluhu Ruské federace vůči našim firmám, nemohu tuto část návštěvy hodnotit," uvedl místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Antonín Seďa.  

"Tu cestu nehodnotím, k hodnocení mám málo podkladů a zkušeností," reagoval místopředseda poslaneckého klubu ANO Bronislav Schwarz.

Obviňovat ho, že je Putinův agent a že se hrbí před Kremlem, je scestné

"Hodnotím ji dobře. Prezident to udělal, jak to cítil – má na to od voličů mandát," uvedl senátor ODS Jaroslav Zeman.

"Prezident tuto misi zvládl – poklonil se obětem rudoarmějců v boji s nacismem a stihl i jednání na některá pragmatická témata – ruské dluhy, setkání s Ficem a podobně. Současně se takticky vyhnul spekulacím, že figuruje v marketingu dnešní Putinovy armády, nezúčastnil se defilé vojsk Ruské federace. Obviňovat ho, že je Putinův agent a že se hrbí před Kremlem, je scestné. Českou republiku nijak nepoškodil," prohlásil místopředseda KSČM a poslanec Jiří Dolejš.

Podle místopředsedy poslaneckého klubu ČSSD Václava Votavy je správné, že český prezident v Moskvě uctil památku obětí druhé světové války, a tím i památku vojáků, kteří položili životy za naše osvobození. "Tím, že se nezúčastnil vojenské přehlídky, vyjádřil i postoj naší zahraniční politiky vůči Rusku. Řekl, že jde uctít mrtvé, ne živé. Vrcholní představitelé států mají spolu hovořit a o tom je i setkání s Putinem," pochválil prezidenta Votava.

"Vnímám to jako ostudu, která nás vyřazuje ze společnosti demokratických zemí. Pochvala od Putina rovná se trapas mezi slušnými politiky. Stejně i Fico. Dva politici jeli řešit utopický projekt Morava-Váh do Moskvy. Jak typické. Jenže Slováci mají alespoň Kisku. My Babiše a Sobotku," uvedl místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát.

Místopředseda poslaneckého klubu Úsvitu Petr Adam hodnotí Zemanovu misi velmi pozitivně: "Pan prezident dodržel svůj slib sněmovně a současně vyjádřil úctu osvoboditelské armádě a všem obětem zvěrstev druhé světové války. Vše bez patosu a s důstojností, která k takovému aktu náleží."

Navazuje na jednání mezi Havlem a Gorbačovem

"Šlo o přátelské setkání, které svou náplní a filozofií navazuje na první jednání mezi panem prezidentem Havlem a panem Gorbačovem. Zejména jednání a slib o vyřešení pohledávek českých firem mě potěšil," okomentoval Zemanovu cestu poslanec ANO Stanislav Berkovec.

"Za situace, kdy Rusko okupuje území sousedních států, považuji Zemanovy kontakty s Putinem za naprosto nepřijatelné," uvedla místopředsedkyně TOP 09 a poslankyně Helena Langšádlová.

Podle slov europoslance KDU-ČSL Tomáše Zdechovského cesta Zemana do Ruska nic nepřinesla a ani nepřinese. "Chápu tu cestu, hlavně symbolické uctění památky padlých vojáků, i když s jejím načasováním nesouhlasím. Tvrzení o možném ukončení sankcí bez návratu Krymu Ukrajině považuji za nesmysl," vysvětlil.

Poslanec KSČM Vojtěch Adam hodnotí cestu prezidenta do Moskvy pozitivně: "Uctění památky obětí války patří k elementární lidské slušnosti. Protože kdyby jich nebylo, nebyli bychom ani my. Mohu říci, že já bych při vojenské přehlídce, která k těmto oslavám neoddělitelně patří, na tribuně seděl."

"Zeman se dlouhodobě netají svou náklonností k Putinovi a jeho autoritářskému režimu, k tomu Putinovi, který se zase netají tím, že rozpad Sovětského svazu považuje za neštěstí. Nechť si tedy každý udělá obrázek sám, ke komu náš prezident vzhlíží a jaký obrázek o České republice tím ve světě utváří," říká poslankyně TOP 09 Markéta Adamová.

Zeman ve společnosti Benjamina Netanjahua a generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna

"Pokud jde o cestu prezidenta Zemana do Moskvy, tak myslím, že to patří k tomu lepšímu, co za poslední měsíce předvedl. Myslím si, že není špatné, že byl ve společnosti Benjamina Netanjahua a generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, kteří byli oba dokonce i na té vojenské přehlídce. Takže cestu hodnotím kladně," řekl europoslanec KSČM Miloslav Ransdorf.

"Už ani polobotky nebyly vidět," komentoval setkání prezidentů poslanec KDU-ČSL Jiří Junek. Co tím chtěl naznačit, nechť si každý domyslí sám.

Poslanec ČSSD Jiří Koskuba uvedl, že podrobnosti jednání mu nejsou známé a komentářům nemá důvod věřit. "Projev pana prezidenta k veteránům, mě, pravda, nenadchl. Umí být 'lepší'. Ale kupříkladu hodnocení pana prvního místopředsedy TOP 09 Mirka Kalouska, které jsem slyšel v rozhlase, nelze za stavu duševní a fyzické pohody zase brát vážně. Nic nového pod sluncem," říká Koskuba.

"Bez setkání a jednání nelze řešit prkotiny. Natož současný euromalér. I když soudruzi europoslanci se toho času intenzivně a statečně zabývají ve své klasické omezenosti 'stěžejním' problémem igelitek, obávám se, že ukrajinská problematika by měla mít především přednost. Prostý lid bezesporu více uvítá, bude-li mít jednou možnost slavit 100 let od poslední války, než vypaří-li se i s igelitkami po jaderném úderu. Za tohle snad zahraniční cesty a jednání hlav států stojí. Soudím ostatně, že právě tohle je ta jejich pravá práce. Nenávistné kecy zvládne i primitiv. Jednání, to je politika, diplomacie. Dohodnout se pak, tak to už je fakt kumšt. Já sám mám přitom daleko raději kumštýře než packaly. A nestydím se za to," dodává Koskuba.

vice-parlamentni-listy zdroj: Parlamentnilisty.cz

Zdroje: