Vláda na druhý pokus schválila Zemanovi cestu do Moskvy. Bude stát 330 tisíc

AKTUALIZOVÁNO SLEDUJEME (aktualizováno: 15. 4. 2015 18:41) - Aktuality autor: pal

Vláda ve středu znovu projednávala Zemanovu cesty do Moskvy na květnové oslavy 70. výročí konce druhé světové války. Minulý týden musela diskusi o kontroverzní cestě přerušit kvůli sporům v koalici. 

Zeman asi nakonec do Moskvy pojede

Zeman asi nakonec do Moskvy pojede,zdroj: Profimedia.cz

Ministři prezidentovu cestu do ruské metropole schválili, protože Zeman nakonec ustoupil od účasti na vojenské přehlídce na Rudém náměstí. Právě kvůli ní lidovci už dříve pohrozili, že prezidentovu cestu nepodpoří. Teď už prakticky nic nebrání tomu, aby Zeman do Moskvy nakonec odcestoval. Cesta bude stát 330 tisíc korun a oproti původnímu plánu bude o jeden den kratší. 

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček ale v pátek oznámil, že v době konání vojenské přehlídky se Zeman sejde se slovenským premiérem Robertem Ficem. Zdůraznil přitom, že šlo o svobodné rozhodnutí prezidenta. To, že ve skutečnosti Hrad ustoupil tlaku vlády a veřejnosti, však takřka nevyvolává pochyb.  

Než vláda před týdnem přerušila jednání o Zemanově cestě do Moskvy, prý dokonce pověřila ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, aby prezidentovi rozmluvil účast na přehlídce. Šéf české diplomacie na to dostal týden.  

Tagy: Česko česká vláda český prezident

Zdroje: ČTK